Kvůli napjaté situaci v Afghánistánu chce české ministerstvo zahraničí poslat do země 45 milionů korun. (Foto: Flickr)

Peníze mají jít na humanitární pomoc a dary pro mezinárodní organizace, které tam působí. V sobotu o tom informovala Česká televize.

Ještě před tím než se moci v Afghánistánu chopil Tálibán, vláda schválila vyčlenění 40 milionů korun na pomoc zemi pro letošní rok. Polovina prostředků byla určena pro Afghánský rekonstrukční svěřenecký fond, který spadá pod přímý dohled Světové banky.

Peníze měly jít na zemědělství, rozvoj venkova a vzdělávání. Další polovina byla vyčleněna na podporu afghánských obranných a bezpečnostních sil, stejně tak i na pokrytí bezpečnosti v Kábulu pro ochranu české diplomatické mise.

Po nástupu Tálibánu a dočasném zavření ambasády již tato pomoc není aktuální. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) ale nyní navrhuje poslat všechny peníze na humanitární pomoc.

Původní částku chce resort navýšit o dalších pět milionů korun. Návrh ještě musí schválit vláda. Podle něj je to efektivní cesta i v boji proti nelegální migraci.

„Peníze, které byly původně určeny pro afghánské ozbrojené složky, jsme z pochopitelných důvodů neodeslali, a nyní ministerstvo zahraničí navrhuje vládě, aby odešlo 45 milionů výhradně na humanitární pomoc. Je to logické rozhodnutí a momentálně nejbezpečnější způsob pomoci Afgháncům, aniž bychom riskovali, že peníze zneužije Tálibán,“ sdělil šéf české diplomacie.

„Ostatně, podobně postupují také další členské státy Evropské unie i Velká Británie, které navyšují výdaje na humanitární pomoc,“ konstatoval.