Okolnosti smrti 66letého lékaře Petra Halaty, který při návštěvě v Číně doprovázel prezidenta Miloše Zemana, budí velké emoce. O smrti Halaty se členové delegace dozvěděli v úterý, informace byly zveřejněny po třech dnech.

Situaci nekomentují pouze uživatelé sociálních sítích, ale i někteří politici, kteří patří mezi Zemanovy oponenty.

Jednoho ze zaměstnanců Hradu vyprovokovaly divoké diskuze, proto pro Seznam celou událost anonymně popsal.

„Pan doktor Halata si během cesty nikomu na žádné problémy nestěžoval. Kdyby je měl, zřejmě by je neříkal nikomu z kanceláře prezidenta nebo ochrance, ale svému kolegovi lékaři," uvádí zdroj.

Lékař Petr Halata nebyl osobním lékařem prezidenta Zemana, ale zaměstnancem vojenského Ústavu leteckého zdravotnictví, který při zahraničních cestách ústavních činitelů do každého letadla deleguje jednoho lékaře.

„To je standardní postup. Představa, že tento lékař je nonstop vedle prezidenta, je chybná. Obvykle ho nepotřebujeme, pouze občas třeba dodá mast na záda či prášek proti bolesti hlavy. Je tam spíš pro jistotu, kdyby se něco stalo jakémukoliv členovi delegace, aby byl na blízku česky hovořící lékař," uvádí úředník a dodává, že Petr Halata měl v Číně volný režim s jedinou podmínkou, aby byl v dosahu.

Co se tedy v úterní ráno stalo?

„Všichni členové delegace odevzdali ráno pas a zavazadlo, pak až do odjezdu měl pan doktor volno. Při delegaci o 70 lidech a s všudypřítomnými desítkami dalších lidí nejste schopni v hotelu odškrtat všechny, když si různě odskakují na toaletu a podobně."

Absence Petra Halaty byla zaznamenána při příjezdu na letiště a vystoupení z kolony.

„Stává se, že někdo zaspí, špatně si nastaví časový posun na hodinkách nebo se někde zapomene. Pak se hledá náhradní řešení — buď se ještě rychle přiveze autem ambasády, případně pak letí jinou linkou," uvádí zdroj.

Server Irozhlas.cz s odvoláním na Halatova nadřízeného Petra Chmátala uvedl, že Halata byl zdráv.

„Doktor Halata byl zdráv. A pokud já vím, tak se neléčil s žádnou nemocí. Byla to náhlá smrt, kterou nikdo nepředpokládal," oznámil Petr Chmátal.

Reakce člena rady ČT

Člen Rady České televize Zdeněk Šarapatka útočí na Hrad ohledně smrti Zemanova lékaře Petra Halaty, který zemřel během návštěvy v Číně, kde doprovázel prezidenta Miloše Zemana. Šarapatka si stěžuje, že prezidentský mluvčí Ovčáček mlží a nechápe postup české delegace.

„Zemanův mluvčí je ‚svi*ě‘. Tak nějak by mohly napříště vypadat titulky komentářů o působení Jiřího Ovčáčka na Pražském hradě. Za předpokladu, že by převzaly tamní východní móresy a místo očekávané profesionální rozvahy a kýžené slovní elegance by jim z úst vycházela jen samá sprostota. „Zneužít zarmucující náhlé smrti člověka k útoku na pana prezidenta, to mohou jen ty největší svině mezi námi," plive od včerejška skrz Twitter na média, která informovala o tragédii před odletem Miloše Zemana z Číny. Hradní protokol při odjezdu české delegace z hotelu na letiště přitom zjevně zapomněl na prezidentova lékaře, který zatím umíral v hotelovém pokoji. A po marných dvaceti minutách čekání od prvního zjištění, že chybí na palubě letadla, Zemanova delegace bez jediné informace o osudu muže (sic!) odletěla," zahájil Zdeněk Šarapatka svůj komentář na webu Forum.24.cz.Z

Zdroj: snews.com