Ve středu premiér Andrej Babiš (ANO) avizoval, že pro boj s pandemií chce prodloužit nouzový stav a zpřísnit opatření, protože situace se šířením covidu-19 v zemi je podle premiéra extrémně vážná. (Foto: Wikimedia)

Vláda tak má dnes od 18:00 představit opozičním stranám konkrétní plán opatření. Portál iDnes.cz se dozvěděl, o čem se bude rozhodovat.

Vláda se nejprve dohodla na prodloužení nouzového stavu, ale v případě jeho schválení nepůjde v úplném slova smyslu o „lockdown“, neboť vláda v žádném případě nepočítá s uzávěrou průmyslu a velkých firem.

Shodla se ale na tom, že stát bude od 1. března kompenzovat plošné testování ve firmách i živnostníkům. Nárok na příspěvek bude na čtyři testy na člověka měsíčně. V zaměstnání by se přitom podle návrhu vlády měli povinně nosit respirátory.

„Když mluvíme o lockdownu, tak je to o tom, aby lidé minimalizovali kontakty,“ řekl předseda vlády Andrej Babiš.

Zavírání Česka by tak podle plánu vlády znamenalo, že se výrazně omezí cestování, protože nebude možné přejíždět mezi kraji. Kvůli mutacím koronaviru vláda také omezí cestování do některých zemí, například do Brazílie či Jihoafrické republiky.

Od 26. února do 11. dubna budou mít Češi „až na neodkladné výjimky” zakázán vstup do zemí s extrémním rizikem výskytu těchto mutací.

Vláda kromě toho prosazuje omezení prodeje jen na nezbytně nutné zboží. Seznam výjimek je přitom poměrně rozsáhlý.

Vláda také chce, aby se školy úplně zavřely, což znamená, že i nejmenší děti, které nyní zatím chodí do školy, se budou učit z domova.