Zakladatelka neziskového zpravodajského webu Investigace.cz Pavla Holcová vysvětlila, proč další jména českých politiků, podnikatelů, a dokonce i zločinců z dokumentů Pandora Papers mohou být zveřejněna až příští týden. (Foto: Shutterstock)

Novinářka poznamenala, že server prozradí pouze ta jména, která jsou ve veřejném zájmu. Jména přibližně tří stovek českých občanů a lidí s trvalým pobytem na území České republiky, která figurují v dokumentech projektu Pandora Papers, nebudou zveřejněna minimálně do příštího týdne.

Včera ve svém komentáři pro česká média to sdělila zakladatelka a ředitelka webu Investigace.cz Pavla Holcová.

Znamená to, že Andrej Babiš zůstane jediným občanem České republiky, čí jméno bylo zveřejněno do ukončení voleb do Poslanecké sněmovny.

„Budeme k tomu mít ještě jednu poradu, ale spíš další jméno do voleb nepadne. S největší pravděpodobností to bude příští týden,“ poznamenala Holcová.

Podle slov představitelů serveru jména Čechů, mezi nimiž jsou i další politici, právníci, podnikatelé a zločinci, se budou zveřejnovat postupně a jenom na základě ověřených informací.

Novináři přitom zdůraznili, že přítomnost té či oné osoby v seznamu neznamená automaticky, že tito občané nějakým způsobem porušili zákon či mají offshory.

„Další případy proto budeme zveřejňovat postupně a vybereme pouze ty, které jsou opravdu ve veřejném zájmu a u nichž budeme disponovat ověřenými informacemi. Zaměříme se na ty, u kterých je v zájmu veřejnosti, aby byly zveřejněny, a budeme je poskytovat tak, abychom ochránili zdroje našich informací. Naším heslem není rychle, ale správně,” stojí v prohlášení redakce Investigace.cz.

V prohlášení se rovněž uvádí, že novináři nemohou najednou zveřejnit celý seznam, a to kvůli tomu, že osobní údaje soukromých osob podléhají větší ochraně soukromí než údaje těch, kdo je angažován v politice.

„Informovat veřejnost o vlivných osobách a jejich aktivitách je ve veřejném zájmu. Politicky činné osoby mají z právního hlediska zvýšenou míru povinnosti respektovat zásah do jejich soukromí…Zveřejňování osobních údajů soukromých osob podléhá v porovnání s politicky činnými osobami větší ochraně soukromí, proto nemůžeme „jen tak“ zveřejnit celý seznam,” vysvětlují novináři webu.

Zdroj: snews.com