Od soboty 6:00 budou uzavřeny obchody a restaurace s výjimkou prodejen potravin, lékáren, drogérií, benzínových stanic a některých dalších zařízení. Tento stav má trvat do 24. března. Výjimkou v případě restaurací jsou zaměstnanecká stravovací zařízení.

„Vláda ČR rozhodla s účinností od 14. 3. 2020 od 6:00 do 24. 3. 2020 do 6:00 o uzavření všech obchodů, s výjimkou prodejen potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic a některých dalších. Podrobnosti http://vlada.cz. Sledujte média,“ napsal úřad vlády na svém Twitteru.

​Na internetových stránkách vlády se informuje, že zákaz se netýká prodejen potravin, výpočetní techniky a elektroniky, pohonných hmot, hygienického zboží a drogerie, lékárny, prodejny malých domácích zvířat, krmiva, brýlí, novin a prádelen.

Dále byla zakázána přítomnost veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb, pokud se nejedná o neveřejné, například zaměstnanecké, stravování. Tento zákaz neplatí pro provozovny rychlého občerstvení, které mají výdejové okno.

V této souvislosti byl také zakázán provoz stravovacích zařízení v nákupních centrech, které mají rozměr více než 5 000 metrů čtverečních.

Premiér Andrej Babiš řekl pro Radiožurnál, že podobná opatření připravují také Slovensko a Polsko.

„Důvod byl ten, aby nedošlo ke koncentraci lidí hlavně v obchodních centrech, která otevírají v 8:30. Jsme přesvědčeni, že tato tvrdá opatření zavádíme proto, abychom zabránili skokovému nárůstu epidemie u nás,“ prohlásil český premiér.

V České republice byl 12. března vyhlášen nouzový stav kvůli šíření epidemie koronaviru. Tento stav umožňuje vládě snáze činit další opatření.

Podle informací z časného sobotního rána se na území Česka nachází 150 infikovaných novým typem koronaviru.