Bývalý předseda Svobodných Petr Mach, jenž se nedávno připojil k politickému hnutí Trikolóra, popsal, jakým způsobem neziskovky získávají peníze na převozy migrantů přes moře z Afriky do Evropy. Prý je do toho zapletena i Praha 5. (Foto: Wikimedia)

„Když různé neziskovky vozí do Evropy migranty z Afriky, mají na to peníze mimo jiné i z rozpočtu městské části Praha 5. Díky Pirátům, kteří v této městské části vyhráli volby a začali úřadovat,“ píše Mach na svém blogu na portálu idnes.

Politik následně upozornil na to, že jednou z organizací, která migranty přes Středozemní moře převáží, jsou Lékaři bez hranic. Ti podle jeho informací převezli do Evropy již 30 tisíc migrantů. Právě organizaci Lékaři bez hranic Piráti „fikaným způsobem přispěli z veřejných peněz“.

„Když Piráti vyhráli loni na podzim komunální volby v Praze 5, prvním jejich počinem bylo pořádání městského snobského plesu s bohatým rautem. Polovina ze vstupného byla věnována právě organizaci Médicins Sans Frontières. Radní takto převaděčům poslali přes sto tisíc korun. Aby ale vybrali sto tisíc ze vstupného, museli vynaložit 2 miliony korun z rozpočtu městské části, aby sál, kapelu a bohatý raut zaplatili,“ říká bývalý předseda Svobodných.

Mach svůj příspěvek uzavřel tím, že smyslem jeho článku je ukázat, jakým způsobem konkrétní organizace převážející migranty přes středozemní moře získávají peníze.

„Klíčové jsou politické vazby na levicové politiky i mazaný marketing. Je chytré pojmenovat se „Lékaři bez hranic“. Název „Převaděči bez hranic“ by tolik netáhl,“ dodal.

Italský soud před několika dny propustil z vazby německou aktivistku Carolu Racketeovou, která i přes zákaz italské pohraniční stráže zakotvila u italských břehů s desítkami Afričanů na palubě. Italové ji stíhají za pašeráctví.

Racketeová chce podnikat právní kroky proti italskému ministrovi vnitra Mateo Salvinimu, který ji označil za pirátku.