Dnes 4. prosince probíhá tisková konference nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který oznámí své rozhodnutí ve věci přezkumu usnesení o zastavení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo a odůvodní rozhodnutí. (Foto: Pixabay)

Nejvyšší žalobce může zrušit rozhodnutí o zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) nebo potvrdit toto usnesení, čímž případ tak skončí.

Trestní stíhání premiéra Andreje Babiše a několika dalších osob v kauze Čapí hnízdo bylo zastaveno městským státním zastupitelstvím v Praze v září letošního roku.

Státní zastupitelství tehdy prohlásilo, že Farma Čapí hnízdo splňovala podmínky definice malého a středního podniku. Díky tomu splnila zákonné podmínky pro získání dotace, kterou dostala v roce 2008.

V souvislosti s rozhodnutím nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana prezident republiky Miloš Zeman již dříve prohlásil, že pokud dojde k obnovení trestního stíhání premiéra, využil by své právo abolice pro zastavení stíhání.

Odůvodňoval to tím, že v případě obnovení trestního stíhání Babiše by se již jednalo o politické rozhodnutí.

Zpráva o tom, že nejvyšší státní zástupce dospěl ke svému rozhodnutí v případu Čapí hnízdo, přišla jen několik dní poté, co se objevily informace o tom, že do České republiky v pátek dorazila auditní zpráva Evropské komise ve věci střetu zájmů premiéra Andreje Babiše.

Zpráva o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, která z Bruselu dorazila jako důvěrná, údajně hovoří o střetu zájmů premiéra. Babiš tyto spekulace odmítl, stejně jako informace o tom, že se jedná o konečnou verzi zprávy.

Portál Novinky píše, že auditní zpráva dorazila i na pražský magistrát, který má pod kontrolou Zdeněk Hřib (Piráti). Ten prohlásil, že se jedná o příliš důležitou záležitost, a proto má v úmyslu zprávu zveřejnit.

V současné době podle informací portálu probíhají právní konzultace ohledně toho, jaké mohou následovat sankce, pokud bude zpráva publikována. Vláda ji totiž jako důvěrnou odmítá zveřejnit.

Zdroj: snews.com