Vysněná služba u evropské agentury Frontex ve Varšavě skončila tragédií. Po dvou měsících šikany mladá česká policistka ukončila svůj život skokem z okna. (Foto: Flickr)

Za její smrt nikdo nebyl potrestán a rodina i po roce marně čeká na spravedlnost. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) o případu ani nevěděl.

K tragédii došlo v pátek 2. října 2020. Jednatřicetiletá česká policistka Kristýna Litomerická skočila z 11. patra hotelového pokoje. Polští kriminalisté během vyšetřování její smrti cizí zavinění nenašli a případ uzavřeli. I česká policie tvrdí, že důvodem sebevraždy byly osobní problémy.

Nicméně, jak zjistil zpravodajský kanál CNN Prima News, Litomerická během svého dvouměsíčního pobytu ve Varšavě zažívala neúnosnou šikanu. Alespoň o tom vypovídá její komunikace s rodinou, která předala zprávy televiznímu kanálu.

„Mami, horší se to. Hodně. Tahaj tu na mě, že chlastám, než jdu do práce. Nikdo mě ale neměřil. Včera mě vytáhli ven, já pila čaj a po cestě zpátky jsem dostala sodu, že všechno převracím, ničemu nerozumím a všechno je moje chyba. I kolegyně mi řekla, že jsem jí zneužila platební kartu nebo co… Masakr,“ psala v polovině srpna Kristýna své mamince teprve po 14 dnech svého pobytu u Frontexu.

Konflikty byly podle CNN Prima News způsobené tím, že česká policistka nedostávala ve své práci dostatečnou zpětnou vazbu a nikdo ji neřekl, jak má úkoly vykonávat lépe. Kvůli konfliktu s kolegy se dokonce obrátila na Policejní prezidium v České republice. To se ji podle jejích zpráv zastalo. Měla i kontaktovat vedení Frontexu. I tam našla zastání a nakonec se zdálo, že se pracovní neshody na pracovišti vyřešily.

„Tak mi volali z Frontexu. Domluvili jsme se, že když se to bude opakovat, tak se to začne řešit, a kdykoliv se mohu nechat přeřadit na jinou práci,“ psala Litomerická, která svou stížnost na pracovní neshody vzala zpět.

Po několika dnech klidu ale napětí opět začalo růst. Nyní se kromě lživých obvinění přidaly i sprosté nadávky.

„Hned ve dveřích jsem tady schytala, že jsem fucking bitch from fucking country (zasaná děvka ze zasané země, pozn. red.). A jelo to, jak jsem se ozvala přes naše prezídko a bylo zle… Já už nevím, co je realita a co ne… Když jsme šli na cígo, tak na mě po cestě mluvili německy a hajlovali na mě… Dělají ze mě kromě alkoholičky i rasistu. Ještě u toho hajlování zahlásili ,welcome to Poland‘ (vítej v Polsku, pozn. red.) a pak vyprávěli vtipy o židech… Máme rozepsané směny a chodím podle nich a pak poslouchám, že jsem furt na hotelu a oni dělají za mě. Nedokážu rozlišit, co je myšlený vážně a co ne,“ cituje CNN Prima News zprávy české policistky, které psala své sestře Markétě Šubrtové.

I přes šikanu byla podle televize Litomerická odhodlána svůj dvouměsíční pobyt dokončit. Jedním z důvodu byl i strach z toho, že ji od policie vyhodí. Bála se, že si nenajde novou práci a nedokáže si uhradit studium na CEVRO Institutu.

„Mě doma sežerou, až přijedu. Na tohle přesně čekali, až něco pos*ru. Protože tam taky vadí, že sloužím krátkou dobu a tak. Mám doma něco podobného jako tady, akorát ne tak silně,“ svěřovala se kapitánka.

Zlomový okamžik ale nejspíše nastal poslední týden před koncem jejího pobytu. Tehdy si Litomerická i přes konflikt s kolegy zašla do baru a po několika skleničkách alkoholu s jedním z kolegů skončila na pokoji.

„Moje sestra to vzala prostě tak, že se stalo. Nicméně na druhý den dorazila do práce a zjistila, že inkriminovaný kolega si celou situaci zdokumentoval. Nevím, jestli měl fotky nebo video, ale velmi neprofesionálně s tím poté oběhl celou kancelář, takže poslední dny byla neustále s touhle situací konfrontována a ryli do ní ostatní chlapi,“ sdělila sestra zesnulé.

I přes deprese, kterými po této epizodě trpěla, její poslední zprávy nenasvědčují, že chtěla spáchat sebevraždu. Přesto se odhlásila ze školy a zrušila si účet na Facebooku.

„Mám vás ráda. Vše je v pořádku. Letenka je zítra na 10:30. Mám vás ráda, pozdravuj taťku a Janka. Kufr a příručák je v poho. Nic jinak nemám,“ stálo v poslední zprávě mamince ze čtvrtečního večera 1. října.

Následně byla česká policistka v pátek v 7:15 ráno nalezena mrtvá pod okny hotelu. Vzhledem k tomu, že kriminalisté vyloučili cizí zavinění, se případ již dále nevyšetřoval. Příbuzní byli ovšem šokovaní, že v jejím mobilu, který po několika týdnech dostali, byly údajně smazané všechny zprávy i hovory a odinstalovaná aplikace WhatsApp. Rodina proto chce vědět, co v telefonu bylo a kdo byl poslední, s kým policistka komunikovala.

„Co mě ale nejvíc štve, je to, že někdo s úplně klidným svědomím řekne, že moje sestra spáchala sebevraždu z rodinných důvodů. To není pravda,“ líčí své pocity sestra zesnulé.

O incidentu přitom ani nevěděl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), ačkoli by o sebevraždě české policistky měl být správně informován.

„Pokud to byla příslušnice Policie České republiky, musí policejní prezident vědět, co se stalo, a musí mi věci k tomu doložit. Budu od něj chtít vysvětlení. Informace měla přijít od policie ke mně, a pokud mi ji nedali, tak někdo pochybil a bude mít smutné Vánoce,“ řekl minulý týden CNN Prima News Hamáček.

Rodina je podle televize připravena podat žádost o prošetření šikany.

Zdroj: snews.com