Státní veterinární správa informuje o tom, že se do Česka dostalo 10 500 pstruhů se zakázanou látkou. Jde o malachitovou zeleň, která se používá jako léčivo proti parazitům a plísním. (Foto: Wikimedia)

Používání této látky je v Evropské unii zakázáno od roku 2000.

Zmíněný „úlovek“ veterinářů měl ve svalovině zakázanou leukomalachitovou zeleň, povolený limit vzorky přesáhly sedmkrát.

„Na začátku dubna bylo přes 10 000 živých pstruhů duhových dovezeno z Itálie do společnosti Fish Market v Třeboni, kde došlo k jejich zpracování a následné distribuci několika odběratelům v České republice. Vakuově balený pstruh je již po datu spotřeby (8. – 15. 4. 2019), ale někteří zákazníci si mohli pstruhy zamrazit. Ryby je možné vrátit v místě nákupu,“ okomentoval situaci pro ČTK mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Podle jeho slov závadné pstruhy prodávala nejen společnost Fish Market, ale i řetězec Albert.

Dodal, že vyšetření na přítomnost leukomalachitové zeleně provedla akreditovaná laboratoř Státního veterinárního ústavu v Jihlavě.

Předpokládá se, že se látka na ryby použila před dovozem do České republiky.

Leukomalachitová zeleň je degradačním produktem malachitové zeleně. Je karcinogenní, takže ji lze použít na ošetření akvarijních a okrasných rybek. Nesmí se používat k ošetřování ryb určených k jídlu.