V neděli 14. července se v Praze uskutečnil prodej pamětní eurobankovky s nulovou hodnotou, na níž je vyobrazen český zpěvák Karel Gott. Bankovka byla vyrobena u příležitosti jeho 80. narozenin. Někteří chytří majitelé těchto bankovek se však snaží na nich vydělat. (Foto: Instagram)

I když je nominální hodnota těchto bankovek nulová, portrét Zlatého slavíka výrazně zvyšuje její skutečnou cenu. A právě proto se nejspíš tyto skvosty objevily na aukčním portálu Aukro.cz, kde jsou prodávány za velmi vysokou cenu, tedy téměř  za 25 000 korun českých.

Prodej pamětních bankovek začal v devět hodin ráno v prodejně Supraphon Musicpoint v centru Prahy. A lidé tyto památeční bankovky vykoupili zhruba za čtyři hodiny. Celkem bylo takových eurobankovek v prodeji 5000 kusů a cena jedné z nich byla pouhých 50 korun.

„Bankovky jsou ze stoprocentního bavlněného papíru, který se používá při výrobě skutečných eurobankovek. Jsou vyráběny ve stejné francouzské tiskárně, která tiskne obvyklé eurobankovky. Obsahují rovněž některé ochranné prvky jako hologram či mikrotisk. Díky speciálnímu sériovému číslu je každý kus unikátem,“ uvedla zástupkyně firmy Supraphon Kateřina Králová.

„S nápadem vydat tento motiv přišel Radim Václavík. To je v podstatě náš spolupracovník, znalec historických československých bankovek. Vzhledem k tomu, že Karel Gott je ikona československé moderní hudby a má tento rok 80. narozeniny, navrhl, že by bylo velmi zajímavé ze sběratelského hlediska přijít s tímto vydáním,“ řekl ředitel Vladislav Klajban společnosti Nunofia, která pamětní bankovky vyrobila.

V Česku už vyšly sběratelské eurobankovky s motivy Pražského hradu a ZOO Liberec. Vždy se vyprodaly za pár hodin. Ve svůj narozeninový den Zlatý slavík na Instagramu fanouškům ukázal, že dokáže i v pokročilém věku hrát stolní tenis.

„I v 80ti je třeba udržovat se ve formě,“ napsal k videopříspěvku na sociální síti. Své narozeniny pak Gott oslavil v úzkém rodinném kruhu.