Skupina PPF zveřejnila tradiční výroční zprávu, tentokrát poprvé bez úvodního slova od miliardáře Petra Kellnera, který zahynul letos v březnu při nehodě vrtulníku. (Foto: PPF Group)

Ladislav Bartoníček, pověřený řízením veškerých aktiv PPF, sepsal úvod místo zesnulého miliardáře, ale i vdova Renáta Kellnerová dodala osobní vzpomínku ke zprávě.

„Petr celý svůj dospělý život věnoval rozvoji PPF. Celý svůj život spěchal, zkoumal, vzdělával se. Byl ohromnou silou, která dokázala inspirovat. Hledal rovnováhu mezi svobodou, rizikem a odpovědností, a ve víru toho všeho se dokázal zastavit a udělat si čas na rodinu, na mě, na naše děti. Petr nám velmi chybí, ale PPF musí fungovat dál,“ napsala Kellnerová.

Ladislav Bartoníček zdůraznil, že způsob myšlení a přístup Kellnera k byznysu jsou hluboko v kořenech PPF.

„Budeme proto naplňovat jeho odkaz a realizovat myšlenky a plány budoucího rozvoje,“ slíbil.

Loni kvůli pandemii Kellnerovo impérium poprvé v historii propadlo do celoroční ztráty, která se vyšplhala na 291 milionů eur (téměř 7,5 miliardy Kč), zatímco ještě v roce 2019 zisk skupiny PPF přesáhl miliardu eur.

„Největší podíl na ztrátě má Home Credit, jehož výsledky dramaticky ovlivnila covidová pandemie a celosvětové zpomalení ekonomik. Naopak našim telekomunikačním firmám (Telenor CEE, O2 a CETIN) se i v této těžké době dařilo,“ okomentoval výsledky činnosti Bartoníček.

Loni na podzim PPF dokončila nákup mediální skupiny CME a tak v Česku ovládla televizní skupinu Nova.

Bartoníček neopomněl téma covidu, který podle jeho slov změnil a ještě změní svět.

„Bohužel sledujeme, že i v rámci boje s pandemií dál ubývá svobody a přibývá regulace, že mezi lidmi i státy roste napětí a neporozumění,“ podotkl.

Zmiňme, že skupina PPF se zabývá investicemi do široké škály odvětví, od finančních služeb přes telekomunikace, média, biotechnologie, nemovitosti až po strojírenství.

Zeměpis působení zahrnuje Evropu, Asii a Severní Ameriku. Majoritním vlastníkem skupiny s podílem 98,93 procenta byl Petr Kellner, jehož vdova se stala správcem jeho pozůstalosti.