Ředitel Centra transatlantických vztahů Alexandr Vondra v pátečním pořadu Události, komentáře ČT24 diskutoval s náměstkem ministra obrany, Jakubem Landovským, o raketách středního doletu a také o dění v Rusku.

Portál parlamentnilisty.cz  informoval o tom, že Alexandru Vondrovi oponoval v otázce radaru bývalý ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek.

Ve svém příspěvku na Twitteru se Lubomír Zaorálek vyjádřil následovně: „Kdyby u nás byl radar USA, říká Alexandr Vondra, byla by jistota, že na nás Rusko nezaútočí. To je ale iluze. Kdyby u nás byl radar, byli bychom vydáni napospas nevypočitatelným rozhodnutím dnešního prezidenta USA. S jedinou jistotou, že první útok půjde na ‚oči‘ protivníka."

„A odborníci říkají, že útok na radar by byl veden jadernými zbraněmi. Proto byl skvělý nápad umístit radarovou základnu USA, která stála původně v širém oceánu, kousek od našeho hlavního města," vysvětlil svůj názor český exministr zahraničí.

Názor Zaorálka okomentoval také Jiří Just, zpravodaj serveru Tiskali.cz. „Nevím, koho myslíte tím mužikem, ale mně osobně přijde radar (nebo jakákoliv jiná cizí základna) jako fetiš pro politickou méněcennost. Jakoby to mělo potvrzovat, že skutečně a na věčné časy patříme na Západ. Raději prozápadní politiky než radar," prohlásil Just.

Slova bývalého ministra zahraničních věcí však nejsou tak úplně překvapením. Podle portálu byl totiž Zaorálek již v minulosti proti umístění amerického radaru v Brdech.