Známá právnička Jana Zwyrtek Hamplová se táže, zdali se nejedná o trestný čin, když čeští miliardáři veřejně nabízejí peníze za politické kroky proti předsedovi vlády Andreji Babišovi. „Už jsme opravdu tak daleko?“ táže se. (Foto: Seznamzprávy)

Volební cukrová vata pro voliče. Ty peníze jsou pro partaje, aby dělaly, co plátce chce. Obsah politiky by neměl být na prodej,” odpověděla Jana Zwyrtek Hamplová diskutujícím.

Jana Zwyrtek Hamplová

No nevím… § 332 Podplácení (1) Kdo jinému nebo pro jiného v souvislosti s obstaráváním věcí obecného zájmu poskytne, nabídne nebo slíbí úplatek,… bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo peněžitým trestem…

PS: Úplatkem se rozumí neoprávněná výhoda spočívající v přímém majetkovém obohacení nebo jiném zvýhodnění, které se dostává nebo má dostat uplácené osobě nebo s jejím souhlasem jiné osobě, a na kterou není nárok.

To už jsme tak daleko, že někdo veřejně vyhlašuje, že bude páchat trestný čin? Volby navíc vyhrává něco jiného… myšlenka a pracovitost v kampani. A sponzorské dary bez podmínek – od příznivců. Ale kupovat si zadání?