Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) informovala o tom, že v provozovně Jednota v Uherském Ostrohu byly nalezeny potraviny, které jsou nebezpečné, a to především pro alergiky. (Foto: Wikimedia)

Problémy s polskými potraviny v Česku pokračují. Tentokrát odborníci zjistili určité nesrovnalosti v informacích uvedených na štítku a v reálném obsahu polských sladkých trubiček. Koncentrace arašíd v nich totiž více než 300x překračuje množství uznatelné jako „stopy“.

Konzumace tohoto produktu tak může představovat významné zdravotní riziko pro osoby s alergií nebo intolerancí na arašídy. Stejné porušení však inspektoři našli i v dalších cukrovinkách. Jednalo se o Wafer tube-cake, Wafelki o smaku cappuccino, Wafelki kakaowe a Cookies Bergen čokoládové sušenky s lentilkami, které rovněž pochází z Polska.

„Inspekce s kontrolovanou osobou zahájí správní řízení o uložení pokuty a v kontrolách tohoto segmentu bude i nadále pokračovat,“  uvedl mluvčí SZPI Radoslav Pospíchal.

Polské zboží je nyní pečlivě sledováno a jakékoliv odchylky vedou k podezření. Nejedná se totiž o první případ porušení. Již dříve Sputnik informoval o tom, že Státní veterinární správa ČR objevila v dodávce více než půl tuny kuřecích řízků z Polska bakterii salmonely. A takových případů bylo za poslední měsíce hned několik, přičemž se zejména jednalo o závadné maso.