Kandidát v prezidentských volbách 2018, kandidát na post senátora Marek Hilšer na své stránce na Facebooku označil premiéra České republiky Andreje Babiše za psychopata kvůli jeho neochotě přijmout 50 syrských sirotků.

„Babiš odmítl za naši zemi pomoci 50 sirotkům. Je třeba důrazně říci, že je to bezcitný psychopat, který šíří svůj jedovatý egoismus napříč českou společností," napsal Hilšer.

Hilšer tak reagoval na slova premiéra Babiše, která pronesl v rozhovoru publikovaném na portálu Novinky.cz o tom, že není důvod přijímat syrské uprchlíky, jelikož „máme sirotky i u nás, které musíme připravit na vstup do života".

„Česko je solidární, od roku 2015 jsme do různých zemí kvůli migraci poslali 2,5 miliardy, pomáháme na místě v Sýrii lékaři i experty, v Česku jsme ošetřili 2500 pacientů včetně řady syrských dětí," prohlásil Babiš a dodal, že do politiky vstupoval předně z toho důvodu, aby se staral o občany vlastní země.

„A když už jsme u těch sirotků, proč zase někdo pomíjí válku na Ukrajině? Tam nejsou? Tak proč bychom se měli starat právě o Syřany?" prohlásil premiér v rozhovoru.

Hilšer to ale vidí jinak. Zdůrazňuje, že se nejedná o ekonomické migranty, ani o muže, kteří by znásilňovali české ženy.
„Nejedná se o ekonomické migranty ani o uprchlíky, a už vůbec ne mladé muže, kteří by znásilňovali naše ženy, ale o dvě školní třídy dětí, které přišly ve válečném konfliktu o to nejdražší, rodiče. Naše společnost jim mohla dát novou naději na důstojný život," myslí si Hilšer.

Podle jeho slov měli Češi možnost udělat dobrý skutek, který ovšem byl Babišem odmítnut.

„Jen lidská hyena může kvůli svému politickému úspěchu odhodit poslední zbytky lidství a bez smilování odmítnout pomoc dětem," píše Hilšer.

Premiér Andrej Babiš předtím zdůraznil, že Česko principiálně nepřijme „ani jednoho uprchlíka". Poukázal také na svoji snahu přičinit se o systémové řešení migrační krize ze strany EU.

„Když jsem byl v Berlíně u kancléřky Merkelové, tak se mě ptala, jestli bychom přeci jen nevzali pár ilegálních migrantů. Odpověděl jsem, že nemůžeme vzít ani jednoho. To je symbolický postoj k neschopnosti EU problém řešit," prohlásil Babiš v rozhovoru umístěném na portálu Novinky.cz.

Hilšer na koci svého komentáře dodává, že Babišova „bezcitnost" se nakonec obrátí proti vlastnímu národu.