ČESKO – Známá česká právnička Jana Zwyrtek Hamplová se zamyslela nad poručováním pravidel při vyvěšování černého praporu. (Foto: Facebook)

Porušování pravidel při vyvěšování černého praporu

Nebylo možné odstranit českou vlajku; černý prapor měl vlát vpravo, česká vlajka vlevo.

“Je-li na budově jen jeden držák, vyvěsí se místo státní vlajky černý prapor. Jsou-li na budově DVA držáky, vyvěsí se státní vlajka NALEVO při čelním pohledu na budovu a černý prapor NAPRAVO….” (Citace z webu MV ČR).

Státní vlajka tedy musí být vždy na nejčestnějším místě. Neexistuje tedy situace, aby tam česká vlajka v případě dvou držáků vůbec nebyla (!!!). Zde naši vlajku ale zcela odstranili. Česká vlajka přitom měla zůstat nalevo, a černá smuteční vlajka měla vlát napravo, vedle naší státní. Realizace na této fotografii je tedy nejen porušením daných pravidel, ale především nepochopitelným popřením národní hrdosti, navíc v tak smutných souvislostech. Při vyvěšování by nikdy neměla být upřednostněna vlajka cizí země před vlajkou státní.

Vysvětlení, že došlo “pouze” k nahrazení vlajky české černým praporem, protože nemohou být oba na stejném stožáru (jak se o to někde snaží), tedy v žádném případě neobstojí. Toto je jednoznačná chyba v neprospěch české vlajky jako státního symbolu. A nejen to.

Dále se k užívání české vlajky uvádí:

“Státní vlajku vyvěšují oprávněné osoby ….. na budovách, v nichž sídlí, při příležitosti státních svátků a při příležitostech celostátního významu, zejména v den smutku nebo v den státního smutku, vyhlášených vládou.”

Den státního smutku se uvádí výslovně jako příležitost celostátního významu. Není co dodat.

Jana Zwyrtek Hamplová