Imex Group uvedla, jaké zbraně se „ztratily“ po výbuších skladů ve Vrběticích, k nimž došlo v roce 2014 a z nichž nedávno ČR obvinila RF. (Foto: Youtube)

Dle firmy chybělo 1000 ručních protitankových raketometů RPG 7, 800 samopalů, 500 kulometů a na 100 pistolí a další příslušenství jako bodáky na samopaly nebo desítky tisíc zásobníků do kulometů, píše iDnes.cz.

Není žádným tajemstvím, že poslední měsíce se hovoří o tom, že by za výbuchem mohli stát dva agenti ruské tajné služby GRU, Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga, což ale Rusko popírá. Nicméně, věc se dále vyšetřuje a zjišťuje se, zda dotyčným někdo nepomohl dostat se do areálu. V hledáčku je nyní majitel firmy Petr Bernatík, který již bylv únoru na 48 hodin zadržen.

Společnost, která měla muniční sklady v pronájmu, se domnívá, že tyto zbraně mohly skončit mezi překupníky na černém trhu. I z tohoto důvodu tak podala trestní oznámení s podezřením, že tyto zbraně rozkradli buď zloději, nebo někdo z policistů. Verze, že zbraně rozmetal výbuch a nic z nich nezbylo, se jí totiž zdá nevěrohodná.

Nutno zmínit, že se jedná o tvrdé obvinění, kterým společnost tak trochu „útočí“ proti policii a vyšetřovatelům z Národní centrály proti organizovanému zločinu. V trestním oznámení firma uvádí, že po výbuších se jí vrátila zpět pouze jedna zcela nepoškozená bedna. V té mělo být osm raketometů s optikou a naopak v ní chybělo další příslušenství jako pouzdra, brašny či čištění ke každé ze zbraní.

„Došlo k navrácení osmi zcela nepoškozených RPG bez sebemenší stopy rzi na jejich povrchu a jejich zcela nepoškozených zaměřovacích optik. Pokud nebylo poškozeno těchto osm kusů, tak lze předpokládat, že nebylo poškozeno ani zbývající příslušenství, které chybí. Dále ke každému samopalu bylo v přepravní bedně čištění, popruh, bodák a čtyři zásobníky v kožené brašně, tedy celkem deset tisíc bodáků a čtyřicet tisíc zásobníků. Předán byl přitom jen zlomek příslušenství uskladněných zbraní, a to ve zcela zničeném stavu,“ uvádí advokát firmy Radek Ondruš v trestním oznámení.

Podle společnosti je totiž podezřelé, že z uskladněných zbraní se našlo jen oněch osm zcela nepoškozených kusů a jinak jen nefunkční torza, zatímco značná část zbraní zcela chybí.

„Stejně je tomu i v případě skladovaných samopalů a kulometů – bylo nalezeno malé množství zcela zničeného příslušenství k samopalům a kulometům, konkrétně pak zcela zničených zásobníků, bodáků či schránek na pásy. Toto množství však byl jen zcela nepatrný zlomek skladovaného příslušenství,“ dodává advokát.

Vzhledem k výše uvedenému tak společnost vyčíslila škodu na 100 milionů Kč. Po státu pak požaduje zaplatit škodu za 75 milionů.

Portál také uvádí, že všechny nalezené zbraně z Vrbětic jsou nyní v policejním skladu ve Znojmě ve třech zaplombovaných lodních kontejnerech. Není však možné zjistit, kolik zbraní policie ve skladu má. Za zmínku však stojí i to, že ač vyšetřovatelé mají od firmy k dispozici seznam a doklady, co vše bylo ve skladech uskladněno, neexistuje žádný důkaz o tom, že v bednách bylo opravdu takové množství zbraní, o němž firma hovoří. Nicméně, nejasnosti okolo toho, kolik zbraní reálně ve skladech bylo, kolik jich výbuch zničil a kolik se ztratilo, ovlivňují také události z přelomu roku 2016 a 2017. Tehdy se totiž do policií střeženého areálu vloupávali zloději, kdy se dva z nich do areálu dostali dokonce šestkrát (dírou v plotě) a ukradli odsud jak zbraně, tak jejich součásti, které pak prodávali.

Nájemci muničních skladů se nezamlouvá ani to, že po výbuších zmizely stovky raketometů, samopalů a kulometů. Tyto zbraně totiž mohly skončit na černém trhu skončit.

„Ke kauze Vrbětice se nebudeme nijak vyjadřovat,“ poznamenala k věci Ivana Nguyenová, mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů. Ta trestní oznámení od IMEX Group obdržela.

Stejně tak se ke krokům firmy nechtějí vyjadřovat ani vyšetřovatelé z Národní centrály proti organizovanému zločinu.

„Náš útvar neprováděl střežení areálu. Navíc stále platí, že ohledně kauzy výbuchů skladů ve Vrběticích, kterou se zabývá náš útvar, má vyhrazeno podávání informací z trestního řízení Krajské státní zastupitelství v Brně,“ řekl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Pokud jde o policii, zmiňme, že likvidací vybuchlé munice se zabýval Jaromír Tkadlečík. Ten se k věci také vyslovil a uvedl, že trestní oznámení firmy neviděl a o žádných ukradených zbraních neví.

„Policie má přesný přehled, jaká munice a jaké množství bylo nalezeno při ohledání místa činu, při pyrotechnickém průzkumu a plošném sběru. Co bylo přesně uskladněno v obou skladech, nemůže komentovat,“ dodala mluvčí zlínské policie Lenka Javorková.

Zdroj: snews.com