Vysoké teploty opět vystřídaly vydatné deště a bouřky, jak varovali meteorologové. Déšť včera pustošil zejména severní Čechy. (Foto: Twitter/Karla Glos)

To mělo za následek, že se zvýšily hladiny mnohých řek a na několika místech hrozí povodně. Na Českolipsku dokonce museli hasiči evakuovat obyvatele obcí.

Extrémní stupeň nebezpečí platí v Děčíně, Rumburku a Varnsdorfu.

Předpověď počasí na další dny je ale nepříznivá – bouřky a deště budou pokračovat. To však není moc dobrá zpráva zejména pro obyvatele Českolipska, které se aktuálně řadí k nejpostiženějším oblastem.

Už v noci se totiž hladiny Šporky a Dobranovského potoka v této oblasti zvýšily tak, že hasiči evakuovali obyvatele v Písečné a Dobranově. V Dobranově šlo o asi dvacet domů, přičemž tamní potok navíc zatopil silnici. Pokud jde o Písečnou, odtud museli hasiči evakuovat 37 lidí.

„Možná jich bude ještě víc, pokud by se uvolnila hráz ve Svojkově na Kachním rybníku. Ale všichni doufáme, že s to nestane a že dopoledne nastane kulminace,“ prozradila českolipská starostka Jitka Volfová.

Vydatný déšť na mnoha místech tak měl za výsledek, že se začaly zvedat hladiny řek a potoků, a to nejen na Liberecku, ale i Děčínsku či v Plzeňském kraji. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) navíc zveřejnil, že za včerejší den napršelo nejvíce ve Šluknovském výběžku, a to přes 130 litrů na metr čtvereční.

Dobrá situace není ani na Děčínsku. Tam se totiž v Mikulášovicích protrhla hráz rybníka a ve Vilémově voda zaplavila silnici přímo před stanicí dobrovolných hasičů. Stejně tak voda zaplavila i silnici z Hřenska směrem na Meznou a zatopené jsou také silnice přímo v Děčíně. Uvádí se, že voda je na silnici I/13 v oblasti Pětimostí, a že zatopení hlásí i vozovky v Poštovní, Ústecké, Podmokelské a Hankově ulici.

Hladiny řek stoupají, voda se vylévá z břehů i na dalších místech v Ústeckém kraji.

Zdroj: snews.com