Azurově-zelená vánoční kometa 64P Wirtanen proletí dnes blízko Země a bude vidět od 14 hodin, uvádí portál eurozpravy.cz. Astronomové informují, že se nebeské těleso bude pohybovat ve vzdálenosti 11,6 milionů kilometrů od Země a mělo by být viditelné pouhýma očima.

Podle portálu nejlepší čas pro pozorování komety bude od dnešního rána a v pondělí před rozsvitem. Pro lepší viditelnost se doporučuje vycestovat mimo velká města. Astronomický ústav AV ČR v tiskové zprávě uvedl následné doporučení: „Jak se dnes setmí, bude se pohybovat v nesmírně fotogenické oblasti souhvězdí Býka, nedaleko hvězdokupy Plejády." Kometa bude od Země třicetkrát vzdálenější než Měsíc. Mimo jiné astronomové tvrdí, že se jedná o desátý nejbližší průlet jakékoli komety kolem Země v dějinách lidstva.

Nebeské těleso nepředstavuje žádnou hrozbu pro Zemi, jelikož její jádro bude míjet Zemi nesmírně daleko za kolizní zónou. „Naopak lze očekávat pěkné astronomické divadlo, neboť kometa by se při svém největším přiblížení k Zemi měla svou jasností dostat na dosah viditelnosti pouhýma očima či podle nejoptimističtějších předpokladů být dokonce jednou z nejjasnějších komet za posledních pět let," prohlásili astronomové ve zprávě.

Kometa již byla viditelná v předchozích dnech, jelikož ji nerušil Měsíc, a v dalších dnech budu míně pozorovatelná kvůli dorůstání Měsíce. Jedná se o periodickou kometu, která se objevuje na obloze jednou za 5,4 roku. Před 70 lety kometu objevil americký astronom Carl Wirtanen. Je třeba upozornit, že podle astronomů současný návrat komety je nejpříznivější za celou dobu povědomí o ní.