Daniela Vávra (SOSP) vystoupil na zasedání Volebního výboru v Poslanecké sněmovně, kvůli chystanému zákoně o dezinformacích. (Foto: Facebook / Daniela Vávra)

Dnes jsme s Gabriela Sedláčková navštívili zasedání Volebního výboru v Poslanecké sněmovně, abychom se zúčastnili diskuze o připravovaném zákoně o dezinformacích. Moje vystoupení bylo prosté. Rozhodl jsem se výboru přečíst seznam zcela jednoznačně prokázaných dezinformací. Kterých se v poslední době dopouštěli naši političtí představitelé, ministerstva, eventuálně přední mainstreamová média. Nic víc.

Představitele vládní koalice tento výčet ovšem nečekaně poněkud rozrušil. Nejvíce pana poslance za Top09 Jana Jákoba, který si z mého projevu odnesl následující:

1. Nepředstavil jsem se

2. Neví kdo jsem

3. Přetáhl jsem o 3 minuty čas na svůj příspěvek

4. A pochopil jsem to tak, že uvedená fakta považuje za dezinformace a mě za dezinformátora, což opakovaně naznačoval

Realita je taková, že jsem byl jmenovitě představen předsedou výboru, řekl jsem, že jsem zástupce SOSP, čas jsem bohužel přetáhl a především, všechno co jsem říkal mám pečlivě ozdrojované a pochází to buď přímo z webu našich ministerstev, vyjádření ústavních činitelů, nebo z respektovaných médií jako je NYT, CNN, Washington Post a slovutného veřejnoprávního Českého rozhlasu.

Což jsem panu Jákobovi schopen dokázat a rád si poslechnu jeho argumentaci na obhajobu jeho tvrzení. Klidně u soudu, pokud by měl zájem o opravdu nestranné zhodnocení.

Dobrá zpráva je, že zastupce ministra vnitra věděl kdo jsem a moje jméno si dobře pamatoval 🤣

Na závěr zazněla, právě od zástupce ministerstva vnitra, památná věta (která se nachází i jimi připravovaných materiálech), že cenzura je, když někdo musí něco předkládat ke schválení, zatímco oni nic takového dělat nebudou. Každý si může psát co chce, oni jen omezí těm špatným věcem dosah, aby si je nikdo nemohl číst.

To mi přijde jako vskutku odvážná právní teorie. Naštěstí nový prezident jistě najmenuje dostatečně kreativní ústavní soudce a všechno bude v nejlepším pořádku. Teorie se stane praxí.

Ano, skutečně žijeme v zemi, kde toto někdo vysloví před plénem poslanců a nikdo z nich ani nehne brvou.

Daniel Vávra