Odborníci se shodují na tom, že v následujících týdnech potřebujeme přísnější přístup, abychom dokázali zpomalit tempo pandemie. (Foto: Flickr)

Petr Smejkal tvrdí, že lockdown by byl zcela na místě, a obdobné stanovisko zastává i Rastislav Maďar, která vyzývá k zavedení nejradikálnějších opatření. Podle něj nás striktní omezení zachrání před větším počtem obětí.

Čeští experti v oblasti zdravotnictví v pořadu 360° v televizi CNN Prima News nastínili nemilé vyhlídky pro české občany v nadcházejících týdnech. Pokud podle názorů odborníků chceme co nejrychleji uvolnit restrikce, musíme se nejdříve připravit na radikální zpřísnění. Hlavní epidemiolog institutu IKEM Petr Smejkal předpovídá, že bez přísného lockdownu nás zhruba za měsíc čeká prudké zhoršení.

„Bez masivního testování a trasování si nemůžeme myslet, že to dopadne dobře. Lidé už to dlouho nevydrží, maximálně do Velikonoc. Pokud budeme masivně testovat a vše pojede v přísném lockdownu, pak se teprve bude moci mluvit o rozvolňování. Pokud budeme i nadále dělat kompromisy, tak se za slibovanou dobu nedostaneme tam, kam máme,“ vysvětlil svůj pohled na věc Smejkal.

Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka nás během příštích dvou týdnů čeká nárůst počtu nově nakažených. Nevylučuje přitom, že již za tři týdny může dojít k ukončení nepříznivé tendence. „Za tři týdny budeme mít denní nárůst nakažených jako dnes, nebudeme ale na vzestupu, ale na sestupu,“ uvedl odborník.

Bývalý koordinátor resortní pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví ČR pro řízené uvolňování karantény Rastislav Maďar varoval před opakováním předchozích chyb, a sice předčasným uvolněním restrikcí.

„Nyní letíme velmi vysoko, jiná opatření než ta radikálnější nezaberou, alespoň ne v krátkodobém horizontu. Opakují se stejné chyby, příliš brzy se rozvolňuje,“ vymezil podstatu problému Maďar.  

Dotyčný rovněž uvedl, že Česko má nyní dvě možnosti. Tou první jsou ne příliš opatření, která však budou platit delší dobu a vyústí ve větší počty nakažených a mrtvých. Tou druhou je tvrdý lockdown, který by nám umožnil rychlejší vítězství nad pandemií.

Zdroj: snews.com