Čínský premiér Li Kche-čchiang požádal Evropskou unii o humanitární pomoc z důvodu epidemie smrtícího koronavirusu, který si v Číně vyžádal přes 250 lidských životů a nakazilo se jím více než 10 tisíc osob. V sobotu o tom informovala tisková agentura Reuters. (Foto: Pixabay)

Čínská vláda v sobotu oznámila, že požádala EU, aby jí pomohla od jednotlivých členských zemí urychleně získat léky a další medicínské zásoby.

Český premiér Andrej Babiš například zareagoval, že jeho země nemůže pomoci Číně, neboť potřebuje zásoby pro vlastní občany. Babiš se tak vyjádřil poté, co úřady prověřovali zásoby zdravotnických prostředků, napsal portál České televize.

O zvážení humanitární pomoci požádal Babiše ještě v pátek čínský velvyslanec v Česku Čang Ťien-min.

Česká Správa státních hmotných rezerv má pro případ epidemie připraveny tisíce roušek, rukavic, ochranných oděvů, brýlí a desítky izolačních bioboxů – může je podle svých slov uvolnit, ale nouzové zásoby jsou v první řadě pro Česko.

Ministr zdravotnictví ČR Adam Vojtěch v sobotu ráno na Twitteru napsal, že v Česku odborníci pro podezření na nákazu otestovali 37 lidí, ani u jednoho z nich se přítomnost onemocnění nepotvrdila.

Zdroj:  dailymail.co.uk