Před blížícími se eurovolbami novináři portálu FORUM 24 zveřejnili článek, ve kterém varují před aktivitou „prolhaných rusk (ých červíčků“, kteří svými dezinformacemi ovlivňují obyvatelstvo Evropské unie. Bez komentáře přitom neponechali ani českého prezidenta Miloše Zemana. (Foto: Pixabay)

Ve svém článku FORUM 24 odkazuje na materiál zveřejněný listem The Guardian. Ten tvrdí, že přibližně polovina všech Evropanů mohla být před volbami do Evropského parlamentu vystavena dezinformacím šířených účty na sociálních sítích spojených s Ruskem.

K tomuto závěru dospěla společnost SafeGuard Cyber ve svém výzkumu. Ta objevila důkazy o celkem 6 700 tzv. bad actors, kteří produkují dostatek obsahu, aby zasáhli až 241 milionů uživatelů, tedy polovinu obyvatel EU.

Jako důkaz existence těchto dezinformačních aktérů, kteří, jak je společnost přesvědčena, jsou napojeni na Rusko, je zmiňována např. reakce na článek francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o budoucnosti EU. Po jeho zveřejnění „došlo během 24 hodin k nárůstu aktivity o 79 procent na těch účtech, které se snažily zdiskreditovat Macronovy myšlenky“.

Dále se zmiňuje téma německé přistěhovalecké politiky a vzestupu krajně pravicové strany Alternativa pro Německo (AfD).

„To je ta strana, kterou svou přízeň projevují lidé jako exprezident Klaus a Tomio Okamura,“ neodpustili si jízlivou poznámku na FORUMu 24.

Závěry kybernetické firmy byly vpasovány i do české politické scény. „Jak se ulhaní ruští červíci snaží, může poznat každý, kdo se pustil na internetu do nějaké politické debaty,“ tvrdí novináři a varují před uživateli bez obličeje, přátel, fotek a bez minulosti.

„Tady máme ovšem unikát, jeden takový „bot“ sedí na Hradě jako hlava státu a šíří proruské dezinformace zcela neanonymně,“ zdůrazňuje FORUM 24.

Pokud podle Jana Jandourka, autora článku, nebude demokratická společnost čelit těmto dezinformačním praktikám, pak bude stále více paralyzována.

„K čemu jsou formální demokratické instituce a pravidla, když je deformován systém informování o světě a vyvolávány emoce, na které je racionální argumentace krátká?“ pokládá si otázku autor.

Zdroj: snews.com