Putovali peníze českých muslimů na stavbu mešity, nebo skončily v rukou teroristů? Právě takový případ česká policie vyšetřuje.

Původně čeští muslimové několik let přispívali na stavbu mešity v západoafrickém Beninu nebo pomoc ve válkou zničené Sýrii. Ale MF DNES přišlo s informací, že policie pracuje s verzí, že peníze skončily u teroristů.

Čeští policisté v současnosti podezírají pražského imána Sámera Shehadeha, který podle jejich podezření měl peníze vybrané mezi českými muslimy předávat teroristické organizaci Džabhat Fatah aš-Šám* (zkráceně An-Nusrá), která je sesterskou organizací al-Káidy*.

„On byl sólista a i tyto sbírky byly jeho vlastní aktivitou. Kdyby lidé, kteří mu přispívali, věděli, kde peníze skončí, určitě by byli proti,“ říká o něm předseda Ústředí muslimských obcí v ČR Muneeb Hassan Alrawi. 

Muslimský duchovní Sámer Shehadeh je ve vazbě a čelí obvinění z podpory terorismu, čeká na soud. Sám obviněný podporu teroristické skupiny An-Nusrá* přiznal u líčení v jiném případu přípravy teroristického činu, kde vypovídal jako svědek. Obviněný je ale přesvědčený, že skupina An-Nusrá není teroristická skupina.

„Finančně jsem podporoval mudžahedíny v Sýrii, konkrétně an-Nusrá*. V Sýrii bojují tři skupiny – první jsou extremisté z Islámského státu, druzí jsou lidé, kteří zradili islám a muslimy, a třetí pak lidé bojující proti okupaci snažící se aplikovat právo šaría – a ty já podporuji, to jsou mudžahedíni (bojovníci za víru ve svaté válce),“ oznámil Shehadeh. 

Český imám Shehadeha byl policií zatčen v listopadu v Jordánsku, kde se po útěku z České republiky skrýval. Policie v roce 2017 získala jeho mobil a podařilo se jim rozšifrovat smazanou komunikaci.

Policisté by v současné chvíli měli vědět minimálně o dvou schůzkách Shehadeha s prostředníkem, který peníze doručoval skupině Džabhat Fatah aš-Šám.

K oběma mělo dojít ve Vídni. Další peníze byly odeslány přes českou konvertitku – manželku bratra Omara – Fátimu. Podle policie Omar bojuje v řadách An-Nusry.

Bývalý pražský imám měl být na začátku loňského listopadu převezen do České republiky, kde ve vazbě čeká na rozhodnutí. Imám byl v hledáčku tajných sužeb a policie už před lety kvůli obavám z radikalizace. Podezřelá byla například výzva, která byla určená souvěrcům, aby se neúčastnili akce naproti terorismu spolu s křesťany.

Z podpory terorismu byl obviněn teprve před rokem, kdy jeho bratr a švagrová odjeli do Sýrie, kde se účastnili bojů teroristických skupin. Imám jim měl podle obvinění pomáhat.

Bývalý pražský imám Shehadeh studoval v Saúdské Arábii. Po svém návratu byl zvolen do čela Muslimské obce v Praze a navíc byl dosazen do pozice imáma pražské mešity.

Zdroj: snews.com