Z přehledu zaplacených faktur ministerstva zdravotnictví vyplývá, že za vakcíny proti covidu-19 resort jejich výrobcům zaplatil od zahájení očkování do konce letošního listopadu více než šest miliard korun. (Foto: Flickr)

Blesk píše, že od začátku očkování 27. prosince loňského roku zdravotníci aplikovali už více než 15 milionů dávek vakcíny. Skoro stejný počet vakcín by měl dorazit i v příštím roce, sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Vakcínou od firmy Pfizer/BioNTech se začalo v Česku očkovat jako první. Od té doby tvoří přes 80 procent všech podaných dávek. Přes 1,25 milionu dávek bylo vydáno i z vakcíny od společnosti Moderna, přes 880 tisíc pak od firmy AstraZeneca.

Jednodávkovou vakcínou od firmy Johnson&Johnson bylo naočkováno asi 404 tisíc osob.

„Budou docházet především vakcíny Pfizer, potažmo Moderna. Jsou i objednávky od Janssenu a AstraZeneca, ale u té, vzhledem k situaci a zájmu, jaký je, spíše budeme směřovat do mechanismu darů do jiných zemí,“ okomentoval věc nyní již bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Nutno podotknout, že očkování vakcínami AstraZeneca a Janssen od Johnson&Johnson se v zemi utlumilo.

U první zmíněné byl důvodem malý zájem po podezřeních souvisejících se vznikem krevních sraženin. U Janssenu poté, co ukázaly studie rychlý pokles protilátek.

„Výrobci zejména mRNA vakcín hovoří o tom, že by se upravovaly na omikron. Ale tady zatím ještě máme velmi kusé informace,“ řekl Vojtěch, jehož slova potvrdil na posledním jednání vlády i jeho nástupce Vlastimil Válek.

Podle něj chce vláda vyhodnotit, jestli se budou vakcíny upravovat, do konce ledna.

Za zmínku též stojí, že za první rok očkování bylo spotřebováno přes 15 milionů dávek vakcín, dalších 14,7 milionu je objednáno ještě pro příští rok.

V prvním čtvrtletí se jedná o 5,1 milionu, v tom druhém pak 5,5 milionu a ve třetím 4,1 milionu. Čtvrtý kvartál je podle mluvčího resortu v řešení.

Dodal ale, že údaje o objednaných vakcínách jsou orientační a budou se měnit. S největší pravděpodobností bude mít Česko více vakcín, než využije. Již v tomto roce jich část darovalo dalším zemím.