Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová zkritizovala vládu, že nebyla schopna přijmout alespoň několik desítek uprchlíků. Pokud bude ve vládě, tak to změní. (Foto: Twitter)

Zemím, které jsou v nárazníkovém pásmu, je nutné pomoci. Zároveň novinářku serveru Novinky.cz obvinila, že v tématu migrace „naskakuje Babišovi“.

Pražská předsedkyně koalice SPOLU v Praze Markéta Pekarová Adamová v rozhovoru pro Novinky.cz promluvila o nejpalčivějších problémech, kterým Česká republika čelí. Navzdory nárůstu pokusů o překročení hranic EU nepovažuje migraci za důležité politické téma.

„Nejsme pro kvóty, ale určitě jsme pro dobrovolnou pomoc zejména svým partnerům v rámci EU, kteří jsou těmi nárazníkovými zeměmi. A velmi jsme stáli o to, aby vláda udělala alespoň to symbolické gesto, jednalo se o pár desítek uprchlíků dětského věku bez doprovodu z řeckých táborů. Ani toho nebyla vláda schopná,“ poznamenala Adamová.

Když se jí ale novinářka vyptávala, zda by coby členka kabinetu podpořila přijetí uprchlíků z „nárazníkových zemí“, nejdříve se vyhýbala odpovědi, a dokonce ji obvinila z nahrávání premiéru Andreji Babišovi (ANO).

„Pro mě je relevantní bavit se o tom, co je teď opravdovým problémem ČR,“ reagovala šéfka TOP 09. „Neodpovídáte mi na otázku,“ opáčila novinářka. „Promiňte mi, ale naskakujete Andreji Babišovi…,“ obula se politička do novinářky. „Přečetla jsem vám data, že počty na evropských hranicích opět stoupají,“ nedali se odbýt na Novinkách. „Ano, říkám, ať pomáháme, jak už jsem přiblížila. Zároveň prosím nedělejme z toho téma, které je ožehavé pro Česko, když tady na hranicích skutečně nejsou stovky uprchlíků,“ odvětila Pekarová Adamová.

Novinářka však od ní stále chtěla slyšet konkrétní odpověď, zda TOP 09 chce přijmout uprchlíky, nebo ne. Nakonec se od Pekarové Adamové doslechla, že ano, ale pokud budou prověření.

„Odpověděla jsem. Ano, část těch, kteří jsou v těch táborech, ale zase ‚prověření‘, a začněme dětmi. Bavili jsme se tady o konkrétním projektu, kde už jsme měli i více rodin, než bylo potřeba, které by se o ty děti postaraly, rozptýleně po celé republice. Takže by si nikdo ani nevšiml, že to je nějaká ‚vlna‘. To by nebylo ani možné tak nazvat. Spíše symbolická pomoc našim partnerům, kteří s tím problémem mají reálnou zkušenost,“ zdůraznila pražská politička.

Zdroj: snews.com