Stavba nového energetického bloku jaderné elektrárny Dukovany nebude mít negativní vliv na přírodu a zdraví občanů. Dnes o tom rozhodlo Ministerstvo životního prostředí ČR, které posudek vydalo. (Foto: Vlastimil Ott)

„Nový jaderný zdroj bude postupnou náhradou výkonu stávajících 4 bloků JE Dukovany. Většina dotčených obcí se záměrem souhlasí,“ uvádí se ve zprávě ministerstva.

Český vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček uvedl, že se jednalo i s obyvateli Maďarska, Rakouska a Německa.

„Jaderné zdroje chápeme v celé jejich šíři, proto nás logicky zajímaly, zajímají a zajímat budou názory veřejnosti. A to nejen tuzemské, ale také našich sousedů. O Dukovanech II se tak průběžně jednalo s obyvateli Maďarska, Rakouska i Německa,“ oznámil ministr.

Pouze odborný podklad

Je potřeba poznamenat, že závazné stanovisko k posouzení vlivu na životní prostředí není povolením výstavby, ale pouze odborným podkladem pro další řízení. Dokument navíc obsahuje 47 podmínek, jejichž splnění má minimalizovat dopady záměru na zdraví obyvatel i životní prostředí.

„V rámci procesu EIA MŽP obdrželo cca 16 000 připomínek ze stran široké veřejnosti, a to převážně z Rakouska. Většina z nich tvořila předem připravený text, bylo identifikováno cca 10 tzv. VZORŮ. Připomínky z velké části uváděly nesouhlas obecně s jadernou energetikou, poukazovaly na problematiku konečného uložení vyhořelého jaderného paliva, alternativní zdroje energie, konkrétněji se věnovaly např. tématům přeshraničních vlivů na území Rakouska a SRN, jaderné bezpečnosti, radiační ochrany a potenciálního nedostatku technologické vody v souvislosti s klimatickými změnami. Souhlasná vyjádření s dílčími připomínkami byla naopak prakticky bez výjimek obdržena od dotčených obcí v okolí posuzovaného záměru a také od krajských samospráv,“ uvádí se ve zprávě.

Dukovany a Temelín

Obě české jaderné elektrárny Dukovany a Temelín byly postaveny na základě sovětských projektů. Starší z nich – Dukovany – byla spuštěna v letech 1985-1987, má čtyři energetické bloky o celkovém výkonu 2040 MW. Palivo oběma jaderným elektrárnám dodává ruská státní korporace Rosatom.

Na začátku července Karel Havlíček novinářům oznámil, že vláda rozhodla o stavbě nového energetického bloku v Dukovanech o síle 1200 MW, který nahradí jeden ze starých. Odhadovaná cena stavby bloku je podle ministra přes 100 miliard korun. V srpnu Havlíček uvedl, že stavba nového energetického bloku začne asi v roce 2030, dokončen by mohl být do roku 2040.

Do vyhlášeného tendru se už na začátku roku 2018 přihlásilo šest společností: ruský Rosatom, francouzská EDF, jihokorejská KHNP, čínská China General Nuclear Power, americký Westinghouse a společný projekt francouzské Areva a japoneského Mitsubishi Atmea.

Zdroj: snews.com