Zdeněk Bakala je jako investor fenomenálně úspěšný a podle magazínu Forbes má nyní jeho majetek čistou hodnotu 978,6 milionu dolarů. Nejvíce získal rekapitalizací dividend (půjčováním si za účelem vyplácení dividend) ve firmách NWR a RPG byty a z IPO v NWR. Bakala sám přiznává, že je finanční investor, a žádný uhlobaron nebo realitní developer. Někdo by ho nazval korporátním nájezdníkem. Bakala rekapitalizace dividend využil k tomu, aby z důlních a bytových transakcí vyždímal tolik peněz, že když trh poklesl, jeho společnostem skoro nic nezůstalo.


Díky IPO v NWR nyní od této investice může dát ruce pryč a ztratit jen svoji reputaci. Chtěl IPO provést i v RPG, ale boom břidlicového plynu v USA a následné potíže OKD tomuto vítěznému úderu zamezily.

Bakala vlastní také vydavatelství Economia, ale vydavatelem není o nic víc než uhlobaronem nebo developerem. Rekapitalizaci dividend, obrazně řečeno, provedl také v Economii. Tyto dividendy samozřejmě neměly formu peněz, ale spíš renomé. Vlastnictvím Economie si zajistil, aby o něm několik předních českých titulů nepsalo nic špatného. I Economii Bakala vyždímal, jak jen to šlo, přičemž další krok pro něj bude dát od ní ruce pryč a zanechat za sebou téměř prázdnou skořápku.

Poté, co jsem rok a půl psal nepravidelné články pro Aktuálně.cz, jsem se nabídl, že v dalším vysvětlím, proč by Bakalova koupě Centrum Holdings (mateřské společnosti Aktuálně) byla pro český mediální trh špatná, ale editor to odmítl. Aktuálně mě nikdy předtím necenzurovalo, nicméně nechtělo ohrozit dohodu společnosti Warburg Pincus o prodeji Centra Bakalovi.

Bakala nepřímo diktoval obsah Aktuálně, a to ho ještě ani nekoupil. Přesně se tak potvrdilo, co jsem plánoval napsat o jeho negativním vlivu na český mediální trh.

Erik Best

  • Další články autora jsou k dispozici  ZDE.

Článek původně vyšel v anglickém znění v placeném zpravodaji Friday Edition. Pro bezplatný odběr Final Wordu v češtině emailem vyplňte prosím svoji adresu ZDE .