Velitelství české armády v Afghánistánu má v úmyslu najít organizátory vražd třech českých vojáků a předvést je před soud. V pátek večer to oznámil náčelník Generálního štábu české armády generálporučík Aleš Opata.

V neděli mluvčí ministerstva obrany oznámil, že během hlídky nedaleko letecké základny Bagrám brzy ráno toho dne zahynuli tři čeští vojáci, a to v důsledku bombového výbuchu sebevražedného útočníka.

Při neštěstí zahynuli 36letý Martin Marcin, 28letý Kamil Beneš a 25letý Patrik Štěpánek. Čeští vojáci se účastnili nebojové mise NATO.

Opata zdůraznil, že česká armáda je připravena pomstít smrt svých třech zesnulých vojáků.

Podle generála bude toto rozhodnutí vyžadovat několikaměsíční úsilí analytiků a zpravodajských služeb, včetně účasti dalších zemí NATO podílejících se na afghánské misi, jelikož i jejich kontingenty jsou v neustálém ohrožení.

Opata také dodal, že žádný z českých vojáků, kteří se v současné době nachází v Afghánistánu, si po této tragédii nepřál předčasně odcestovat domů.

Pražský hrad již informoval, že zemřelí vojáci budou dne 28. října tohoto roku, při příležitosti stoletého výročí nezávislosti Československa, vyznamenáni medailí „Za hrdinství".