Americký novinář David Satter, který má od loňského prosince pětiletý zákaz vstupu do Ruska, tvrdí, že Vladimir Putin na Ukrajině nepostupuje geostrategicky. V několika rozhovorech podotkl, že Putinovým hlavním cílem je udržet si moc v Moskvě. Podle Sattera chce znevážit revoluci na Ukrajině, jež byla zaměřena proti zločincům, aby tím neutralizoval opozici vůči zločineckému režimu v Moskvě.


V lednu tohoto roku Satter od Putina podle všeho očekával nějaký incident na olympiádě v Soči, jako například zinscenovaný teroristický útok. Satterovi nejspíš připadalo, že zákazem vstupu do Ruska mu chtěl Putin zabránit, aby strkal nos do toho, co mělo přijít. Možná měl pravdu, akorát že místo dalšího zinscenovaného teroristického útoku Putin zjevně plánoval invazi na Krym.

David Satter člověku mohl vytanout na mysli také při návštěvě Michaila Chodorkovského v Kyjevě. Ve své knize Tma na úsvitu (Darkness at Dawn) z roku 2003 píše Satter o starostovi jednoho sibiřského ropného města, jehož v roce 1998 zastřelili dva nájemní zabijáci. Starosta byl hlasitým odpůrcem společnosti Jukos, kterou v té době ovládal Chodorkovskij. Na shromáždění zaměstnanců firmy označil starosta Jukos veřejně za zločineckou organizaci. O týden později byl v jedné uličce zavražděn. Demonstrující zaměstnanci vzápětí obvinili Chodorkovského, že si vraždu objednal právě on.

S rozsáhlou hospodářskou kriminalitou v době transformace jsme se nakonec všichni nějak smířili. Ale vražda? Neměli bychom někde stanovit hranici, kterou nelze překročit? Chodorkovskij nikdy nebyl obžalován ani odsouzen, takže technicky vzato je nevinný. Má nepochybně právo vykládat Kyjevanům nebo Západu, jak čelit Putinovi, ale měl by mu někdo naslouchat?

Erik Best

[quote align="center" color="#999999"]

[/quote]

  • Další články autora jsou k dispozici  ZDE.

Článek původně vyšel v anglickém znění v placeném zpravodaji Friday Edition. Pro bezplatný odběr Final Wordu v češtině emailem vyplňte prosím svoji adresu ZDE .