Čína v odvetě za postoj magistrátu k partnerské smlouvě mezi Prahou a Pekingem hodlá zastavit financování pražského fotbalového klubu Slavia Praha. V pořadu TV Barrandov to uvedl prezident republiky Miloš Zeman. (Foto: Barrandov.tv)

V pořadu Týden s prezidentem Zeman promluvil o konfliktu mezi pražským magistrátem pod vedením primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a Pekingem. Hřib chtěl z partnerské smlouvy, která byla vyjednána jeho předchůdci, odstranit bod, ve kterém Praha uznává politiku jedné Číny.

Vyjednávání ale byla neúspěšná a rada hlavního města v pondělí 7. října rozhodla o vypovězení smlouvy. Ještě před tím, než pražské zastupitelstvo stihlo o rozhodnutí rady hlasovat, vypověděl ve čtvrtek 10. října partnerství Peking.

Dříve ve čtvrtek čínské velvyslanectví v České republice obvinilo vedení hlavního města z vměšování do vnitřních záležitostí Číny a porušování partnerství s Pekingem. Peking pozastavil s Prahou veškeré oficiální styky.

Podle Zemana politika magistrátu se může dotknout pražského fotbalového klubu Slavia Praha.

„Má být zastaveno financování Slavia Praha,“ uvedl Zeman v rozhovoru Jaromíru Soukupovi. „Byla to nejúspěšnější čínská investice v České republice, bohužel jedna z mála úspěšných, toho lituji, ale o to více jsem obdivoval vzestup Slavie a její úspěchy. Jestli pan primátor Hřib si připíše na konto svých politických úspěchů, nebo spíše neúspěchů, to, že se ocitne v potížích pražský fotbalový klub, tak si myslím, že to může potěšit jenom sparťany,“ poznamenal prezident.

V roce 2015 se klub dostal do rukou čínské společnosti CEFC. Poté, co byl v únoru 2018 zatčen předseda jejího představenstva Jie Ťien-ming kvůli podezření z ekonomické kriminality její aktiva začala odkupovat čínská společnost CITIC Group. Od listopadu 2018 nadpoloviční podíl fotbalového klubu vlastní čínská developerská společnost Sinobo Group.

Podle Zemana další odvetou má být odklonění některých leteckých linek z Prahy do Chorvatska.