Do rukou novinářů zpravodajského serveru Seznam Zprávy se dostala SMS od lékaře a člena hnutí ANO, který informoval premiéra Andreje Babiše o zdravotním stavu prezidenta republiky. (Foto: Facebook)

Podle něj jaterní onemocnění Miloše Zemana není tak vážné, aby byla nutná transplantace.

„Dobrý den, pane premiére, náš specialista již p. prezidenta prohlédl, jaterní onemocnění není tak pokročilé, aby musela být indikována transplantace. J. Špičák,“ stálo ve zprávě, kterou měl podle serveru Seznam Zprávy dostat premiér Andrej Babiš ve středu krátce před devátou hodinou.

Novináři neuvedli, jak se k SMS dostali. Tvrdí ale, že ji napsal poslanec hnutí ANO a přednosta kliniky hepatogastroenterologie pražského IKEMu Julius Špičák ve středu ráno. Právě v IKEMu se mimo jiné provádí transplantace jater.

„Nejčastější indikací (důvodem, pozn. red.) transplantace jater je pokročilá jaterní cirhóza dospělých pacientů,“ uvádí institut na svých stránkách.

Špičák získal poprvé poslanecký mandát za hnutí ANO v roce 2017 a letošních volbách ho obhájil. Redakci Seznam Zpráv se odmítl ke své zprávě vyjádřit. Uvedl pouze, že je na dovolené, a to ze stejného čísla mobilního telefonu, z něhož měla odejít zpráva Babišovi.

Premiér redakci odepsal: „Od pana Špičáka jsem nic nevyžadoval.“

Zda prezidenta, který je od neděle hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici, ošetřil odborník IKEMu, institut komentovat odmítl.

„Dle zákona o zdravotních službách nejsme oprávněni tyto informace poskytovat,“ uvedla Seznam Zprávám mluvčí IKEMu Markéta Šenkýřová.

Podle nejmenovaného odborníka na lékařskou etiku, kterého novináři oslovili, tato SMS může svědčit o tom, že mohlo dojít k porušení lékařského tajemství buď ze strany profesora Špičáka, nebo zmíněného specialisty, pokud je Zeman vysloveně nepověřil, aby o svém zdravotním stavu informovali premiéra.

Zdroj: snews.com