Trestní řízení s premiérem Andrejem Babišem v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo bylo pozastaveno. (Foto: Youtube)

Důvodem je, že v sobotu byl zvolen jako poslanec dolní komory parlamentu, díky čemuž má opět poslaneckou imunitu. Dokud ho nová sněmovna opět nevydá k trestnímu stíhání, není možné v kauze dál konat.

Kauza Čapí hnízdo, kterou v létě státní zástupce vrátil policii na doplnění, je teď opět v rukou dozorového státního zástupce Jaroslava Šarocha. Ten však ve věci nemůže dál konat.

„Do doby opětovného vydání souhlasu k trestnímu stíhání není možné ve věci ve vztahu k osobě, která mandát získala, pokračovat,“ uvedl pro deník Echo24 mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Dodal, že mandát začíná platit již v den zvolení.

V kauze Čapí hnízd proto v současné době nelze dělat žádné úkony. Vrchní státní zastupitelství v Praze v září prověřovalo práci Městského státního zastupitelství v Praze a rozhodlo, že státní zástupce Jaroslav Šaroch udělal chybu, což způsobilo prodloužení řízení. Vedení městského státního zastupitelství dalo Šarochovi měsíc na to, aby o policejním návrhu na obžalobu rozhodl. Tato doba se teď ale ještě prodlouží.

„Ta lhůta pořád oficiálně platí, ale vliv na ni samozřejmě bude mít skutečnost, že se bude muset čekat na vydání Poslaneckou sněmovnou,“ uvedl Cimbala.

Zatím také není jasné, kdy bude do Poslanecké sněmovny odeslána žádost o vydání Andreje Babiše.