Karel Gott oslavil v neděli 14. července 2019 své osmdesátiny. Při té příležitosti poskytl České televizi obsáhlý asi pětadvacetiminutový bilanční rozhovor, ve kterém se hovořilo i československých dějinách a událostech, které zažil během svého života.

Moderátor Michal Kubal připomenul zpěvákovi, že zažil na konci války bombardování Plzně, také zažil okupaci v roce 1968, ale rovněž zažil sametovou revoluci.

Jeden ze zásadních momentů pro mnoho lidí byl, v roce 1989, když jste se objevil na balkonu Melantrichu vedle Karla Kryla a spolu jste zazpívali československou hymnu. Pro mnoho lidí to byl symbol, že opravdu je konec komunistického režimu. Bral jste to i vy tehdy, jako ten vzkaz, ano, už nastal čas…?

"Tehdy jsem si to uvědomoval hodně dřív, než se to vše událo. Byl jsem zván třeba do Moskvy na takovou schůzku různých reprezentantů států, národů, kteří v tom národu něco znamenají, básníci, skladatelé, spisovatelé, i lidi z armádních kruhů a ti všichni se v Kremlu dozvěděli, že končí soutěž ve zbrojení s jadernými zbraněmi. No dnes už víme, že to neskončilo, byla to taková hra. Ono skončilo to napětí a zase přišla jiná doba, s jinými problémy, a každý to hodnotí podle své situace, jako mě dnes tady. Já mám to štěstí, že můžu lidi těšit písněmi, nejsem na nikom závislý, nikdy jsem nezpíval něco, co bych nechtěl, žádnou angažovanou píseň, kterou jsem nechtěl, vše tak jak jsem cítil a hlavně upřímně, hlavně přemýšlet trošku o věcech,  s kterou písní v kterém čase a kam přijít."

Na závěr rozhovoru se Karel Gott pochlubil, že k narozeninám dostal mnoho dárků.

"A musím vám říct, že jsem měl slzu v oku, když jsem dostal dneska dopis od pana prezidenta, protože to je prostě dopis od hlavy státu. Čili když on řekne: Jste skutečný umělec, který se rozdává druhým. Je to vyčerpávající, ale právě to činí umělce umělcem. Vydat se třeba i z posledních sil." ocitoval zpěvák z prezidentova blahopřání, aby dodal: "  Ať žije pan prezident. Děkuju,“ což Karel Gott pronesl s dojetím.

Celý rozhovor najdete na webu  České televize u článku, kterým je přepisem rozhovoru Ovšem pozor, u přepisu ovšem nenajdete Gottovo zvolání: Ať žije pan prezident!

Zdroj: pz.cz