Představte si český web, na kterém se pravidelně objevují články chválící Vladimira Putina a kritizující americkou zahraniční politiku. V článcích se můžete dočíst třeba něco takového: „Obamova zahraniční politika je strašný průšvih. Chybí jí vize, účel, směr i strategie. Každá z vojenských operací Spojených států na Blízkém východě, od Iráku přes Egypt až po Libyi, pomohla uvrhnout region do chaosu a vytvořit prostor, ve kterém může Islámský stát růst a prosperovat.“ Web by mohl zajít ještě dál a zpochybnit Obamovu loajalitu. Také by mohl naznačit, že jeho administrativa aktivně podporovala al-Káidu v Iráku. Články by si mohly pohrávat s myšlenou, že je Obama utajený muslim, který ve skutečnosti straní teroristům.


V případě Ruska pak web prohlašuje, že je potřeba uvolnit napětí a najít společnou řeč s pomocí společných zájmů, jako je boj proti terorismu. O Vladimiru Putinovi píše, že je to skvělý lídr, který přesně ví, co chce.

Takový web by byl v Česku pravděpodobně označen za proruský. Jeho jméno by se objevilo na neformální černé listině, kterou vedou různé neziskové organizace.

Think tank Evropské hodnoty, financovaný z velké části z prostředků EU, by web mohl zahrnout do své studie proruských serverů a analyzovat, jak používá manipulativní techniky a démonizaci. Mezi dalšími zkoumanými stránkami by byly Parlamentní listy, AC24 a Sputnik News.

Ve velmi podobné studii nedávno think tank dospěl k závěru, že Sputnik News je sice proruský, příliš ale informacemi ve prospěch Ruska nemanipuluje. To je skutečně zásadní objev, vzhledem k tomu, že je Sputnik News oficiálně orgánem ruské vlády!

Jde o dost trapné opomenutí a podobně trapné by bylo, kdyby Evropské hodnoty na svůj seznam zařadily náš fiktivní web. Všechna výše citovaná „proruská“ prohlášení má totiž na svědomí Donald Trump. Představte si, jaká by to byla sranda, kdyby think tank financovaný EU prohlásil českou verzi Trumpových stránek – nebo dokonce stránky Bílého domu, pokud se Trump stane prezidentem – za proruské.

Erik Best

  • Další články autora jsou k dispozici  ZDE.

Pro bezplatný odběr Final Wordu v češtině emailem vyplňte prosím svoji adresu ZDE .