Vážené policistky a policisté, vážení generálové, vážené velitelky i velitelé, ale především vážené řadové policistky a policisté! Děkuji Vám srdečně, že jste přijali pozvání sem na zahradu Strakovy akademie, sídla vlády ČR. Jsem rád, že ti, kterým to služební a jiné povinnosti neumožnily, si nás poslechnou v autech, kancelářích, v terénu nebo ze záznamu.


Rozhodl jsem se k Vám promluvit proto, že se v poslední době šíří veřejností vážné pochyby o tom, na které straně Policie ČR vlastně při některých svých zásazích a počínáních stojí.

Dobře snad víte, a mnozí z Vás si to pamatují, že před listopadem 1989 byla policie, resp. SNB, politicky zneužívána k represím, šikanování a zastrašování. Policie byla dokonce politicky řízena, ostatně podobně jako soudy a prokurátoři.

Přečtěte si, jak policie před poslanci hájí ‚protitibetskou šikanu‘ během čínské návštěvy Dovolte, abych Vám připomněl – a těm, kdo si to nepamatují, abych to vysvětlil –, že současná Česká republika je a zůstane úplně jiným druhem státu a společnosti než minulý režim: policie stojí pouze na straně zákona a především na straně ústavy našeho demokratického státu a na straně svobod.

Když byl ministrem vnitra Ivan Langer, objevil se na dveřích Vašich služebních automobilů nápis „Pomáhat a chránit“. Velice si vážím Vaší náročné práce, ale bylo by dobře, abyste ten nápis občas přečetli a přemýšleli o něm. Je to obdoba toho, co mají na dveřích aut napsáno i policisté v jiných svobodných a demokratických státech. Newyorská policie má například heslo „Profesionalita, péče, ohleduplnost“ apod.

Jste tu od toho, abyste pomáhali svým občanům a chránili je i jejich svobody a abyste to činili profesionálně, s péčí a ohleduplností k těm slušným občanům, kteří ctí zákony, svobody druhých a ústavu.

Během návštěvy čínského prezidenta v Praze se ukázalo, že zasahující a nad pořádkem bdící policisté příliš často chránili agresivní bojůvky cizích státních příslušníků a naopak zasahovali proti mírumilovným protestujícím z řad našich občanů.

Při čínské návštěvě někdo do bezpečnosti mluvil víc, než měl, říká Červíček Policisté, kteří přišli na vysokou školu žádat sundání tibetské vlajky z oken, byli, jak se říká Vaším slangem, „kázeňsky řešeni“, ale pochybuji, že jim někdo vysvětlil, co udělali špatně. Takže to udělám já. Je nepřípustné, aby se policisté na přání jakéhokoli papaláše či potentáta snažili přimět občany a instituce k nějaké výzdobě či nevýzdobě svých oken, pokud nejde o výzdobu zakázanou zákonem, tedy například o nacistické symboly.