Česká Fair Play CZ se předevčírem zapojila do druhého mezinárodního protestu proti zabíjení zvířat na Ukrajině společně s dalšími velkými městy Evropy. FPCZ spojila své síly společně s Veggie Parade 2012, která má v našem městě i v Evropě už několikaletou tradici. Veggie Parade je mezinárodní oslavou etického vztahu ke zvířatům pořádaná každý rok v různých metropolích (Marseille 19.5., New York City 27.5., Chicago 2.6., Toronto 2.6. a Berlin 7.7.). Jejím cílem je vnést mezi širokou veřejnost informace o zneužívání zvířat a nabídnout etické řešení tohoto dalekosáhlého problému, upozorňovat na nespravedlivé zacházení se zvířaty a mluvit o zbytečnosti jejich umírání v nejširším kontextu.

Úderem 13. hodiny se sešli zvířecí aktivisté na náměstí Míru u kostela, kde následoval krátký proslov o problematice, o které jsme Vás informovali v článku:

Upalování zvířat a šampionát EURO 2012

Nastaly přípravy na pietní akt, při němž se přátelé zvířat sešli u pomyslného pomníčku všech zabitých zvířat a drželi zde minutu ticha. Byla to opravdu emotivní chvíle, kdy měli všichni možnost se zamyslet nad lidským chováním. Následovalo uvedení programu Veggie a společné foto… Spojení těchto dvou organizací, bylo víc než trefné, protože i jim jde o práva zvířat.

Po 14:30 se průvod vydal na cestu centrem Prahy. Na náměstí Republiky účastníky čekala zastávka spojená s událostí, při níž měli všichni přímí i nepřímí účastníci možnost vyslechnout manifest Veggie. Následoval pěší přesun do Stromovky za masivního pokřiku milovníků zvířat, kde bylo nachystáno pár stánků s ochutnávkou vegetariánského jídla a workshopy.

Aktivisté FPCZ zde nasbírali posledních pár podpisů pro petice proti upalování zvířat, které se v tomto týdnu budou oficiálně odesílat na ukrajinskou ambasádu. Sběr petic podporovali i samotní vegetariáni střádající podpisy kupříkladu i pro kožešinová zvířata. Pochod Prahou byl opravdu velkolepý, panovala dobrá nálada, počasí přálo a nám všem se snad více zdařilo dostat se do povědomí lidí. Zavírat oči v dnešním problematickém světě je to největší zlo.

Monika Hájková

]]>