Vláda v úterý 13. 7. schválila návrh zákona o celostátním referendu. Schválený návrh Piráty zklamal, nejenže zavádí zbytečně vysokou bariéru 250 000 hlasů pro vyvolání referenda, ale především vůbec neumožňuje rozhodovat v referendu o věcech, které jsou opravdu podstatné. [quote align="center" color="#999999"] Absurdní je, že vláda brání občanům rozhodovat v referendu o souhlasu s mezinárodními smlouvami. Přitom právě referenda o těchto otázkách česká ústava předvídá.


„K čemu jinému než právě k zásadním rozhodnutím o budoucnosti naší země by mělo referendum sloužit?“ říká Ivo Vašíček, místopředseda Pirátů a doplňuje: „Právě mezinárodní smlouvy naše životy ovlivňují více než běžné zákony. Vstup do NATO, budoucnost EU, přijetí EURA, zásadní mezinárodní obchodní dohody, jako TRIPS nebo TTIP, to všechno ovlivňuje život v ČR více než agenda, kterou běžně řeší poslanecká sněmovna a vládní politici si i nadále chtějí uzurpovat tato rozhodnutí jen pro sebe.“[/quote]

Kromě mezinárodních smluv si politici přisvojují i veškeré rozhodování o výši daní a rozpočtové politice. Na občany tak zbývají jen emocionálně nabitá, ale často nepříliš důležitá témata.

[quote align="center" color="#999999"]

Kdo tedy od nového ústavního zákona čekal výrazný posun naší země k přímé demokracii, má smůlu. Zákon je spíše paskvil vytvořený v duchu rčení, aby se vlk nažral a koza zůstala celá,“ komentuje stávající podobu návrhu putujícího do sněmovny Lukáš Černohorský, předseda České pirátské strany.

„Chápeme obavy z rozhodování „zmanipulovaného davu“, nicméně jsme přesvědčení, že takovým obavám lze čelit otevřením přístupů k informacím a omezením informačních monopolů. Rizika mediálních manipulací nevyplývají z hlouposti lidí, ale ze situace na mediálním trhu.Domníváme se, že účelem vládního návrhu o referendu je zabránit konání jakéhokoli podstatného referenda v ČR. Své právo vyjádření se k zásadním otázkám v referendu běžně využívají Britové, Dánové i občané dalších evropských zemí. Zákon o referendu navíc očekává i naše ústava. Vláda by měla přestat hrát divadlo a umožnit celostátní referenda o rozhodujících rozhodnutích naší budoucnosti,“ uzavírá Vašíček.

„Vláda zdůvodňuje omezení referenda jen na některé oblasti tím, že by mohlo být referendum zneužito různými zájmovými skupinami. Tento argument nám přijde směšný. Totéž přece můžeme říci o každých demokratických volbách. Referendum je jedním z mála prostředků, jak se občané mohou bránit v případě, že jejich volení zástupci zklamali a prosazují něco jiného, než je v zájmu voličů. Ono sesbírat několik set tisíc podpisů opravdu není jen tak, takže motivace lidí do toho jít musí být opravdu silná,“ zdůvodňuje Pirátů Černohorský. [/quote]

Bez komentáře: Kalousek vs. Babiš

www.vedomi.cz

Posted by AC24 on 29. květen 2015

Kultura ve Sněmovně

Kultura ve Sněmovně. Bez komentáře…

Posted by AC24 on 15. červenec 2015

[quote align="center" color="#999999"]

  • www.VEDOMI.cz
  • [/quote]