Nedostatek „zlatých českých ručiček“ v průmyslu je jen jedním aspektem nedostatku pracovních sil. Dalším je nouze o lidi, kteří jsou skutečně ochotni pracovat ve chvíli, kdy je někdo zaměstná. Zaměstnavatelům by se často chtělo křičet „Dělej svou zatracenou práci!“, když přistihnou někoho, jak chytá lelky, ale nedostatek případné náhrady tento výkřik promění na zdvořilou žádost „pokud byste byl tak laskav, pěkně prosím“. Generální ředitel Student Agency Radim Jančura uvedl v rozhovoru pro Týden, že muži jsou v tomto ohledu nejhorší. 


Jejich představou o kariérním růstu je méně a méně práce a více a více peněz. Důsledkem tohoto zahálčivého přístupu je skutečnost, řečeno slovy moderátora Jana Krause, že si mnoho českých společností účtuje nehorázné sumy za služby, které nedokáží poskytnout. Ekonomové však tento postoj neberou při výpočtu HDP v úvahu. Možná nastal čas zavést kolonku „ubraná hodnota“ (a ne jen „přidaná hodnota“), abychom získali jasnější obraz toho, co Češi skutečně vyrábí.

Erik Best

    [quote align="center" color="#999999"]

  • www.VEDOMI.cz

[/quote]

  • Další články autora jsou k dispozici  ZDE.

Článek vyšel poprvé v anglickém znění v říjnu 2007. Poprvé přeloženo do češtiny. Občas se zde v pátek budeme ohlížet do minulosti a přinášet vám v češtině Final Wordy, které mají co říct i dnes.  Pro bezplatný odběr Final Wordu v češtině emailem vyplňte prosím svoji adresu ZDE .