Hlavním cílem TTIP neboli Transatlantické obchodní a investiční smlouvy je odstranění necelních překážek obchodu mezi USA a EU. Rušení zbytečných bariér mezinárodního obchodu zní jako užitečný nápad, chystaná smlouva má však mnoho kritiků. V oblasti potravin se obávají o záruky kvality a bezpečnosti. Chov a pěstitelství na čistě přírodním základu je zatím nedosažitelným ideálem jak v USA, tak v Evropě. Obě země se ale významně liší v postoji, jaké umělé zásahy do produkce potravin jsou ještě přijatelné, jaká rizika ponesou samotní spotřebitelé a jakou ochranu zasluhují hospodářská zvířata. Americké standardy jsou přitom nižší než evropské.


 

Hormony a chlor

Kontroverze vyvolává v zemích na obou stranách Atlantiku mimo jiné otázka použití hormonů. Například hormon rbST (rekombinantní bovinní somatotropin) se obchodně vyplatí, protože zvyšuje produkci mléka u krav až o 10 – 15 %. Na základě výsledků kritických studií však vyvstávají podezření, že stejný hormon způsobuje kravám záněty, otoky, bolestivé infekce vemene, vyměšování krve do mléka nebo tělesná postižení telat.„Někteří vědci dokonce zveřejnili obavy, že mléko od krav, kterým byl podán somatotropin, může způsobovat rakovinu prsu nebo tlustého střeva také u lidí. Evropská unie, ale i Japonsko, Austrálie, Nový Zéland a Kanada se proto rozhodly, že je třeba podobné látky nadále testovat pro jejich nezávadnost, než budou schváleny pro použití v potravinovém průmyslu. Spojené státy však hormon rbST aktivně využívají,“ říká právnička Helena Svatošová z neziskové organizace Iuridicum Remedium, která aktivně kritizuje potenciální negativní dopady TTIP.

V americkém zemědělství jsou běžné také další chovné nebo pěstitelské praktiky, které lze považovat za rizikové. Jedná se například o mediálně velmi diskutovanou dezinfekci kuřat v chloru namísto hygieny během chovu nebo využívání pesticidů podezřelých z vymírání včelstev. V USA je běžné také použití neoznačených geneticky modifikovaných plodin (GMO). Před riziky úmluvy TTIP varuje mimo jiné i britská kuchařská celebrita Jamie Oliver, podle něhož má smlouva „potenciál silně uškodit britskému veřejnému zdraví, firmám i farmářům“.