Iniciativa Vraťte nám stát! (VNS) podává 2. trestní oznámení na expremiéra Nečase a další osoby v souvislosti s aktuálně zveřejněnými odposlechy mezi ním a Janou Nagyovou. Sdružení „Vraťte nám stát!“ podává nové trestní oznámení na bývalého premiéra Petra Nečase a další osoby. Včera zveřejněné odposlechy jeho telefonátu s Janou Nagyovou, nyní Nečasovou manželkou, přinášejí nové informace. Ty naznačují, že expremiér si byl plně vědom škodlivého znění amnestie a svůj podpis pod ní připojil výměnou za zisk vlastní politické výhody.


Již v polovině března představitelé iniciativy podali u ÚOOZ první trestní oznámení na tehdejšího premiéra Nečase v souvislosti s přípravou novoroční amnestie, a to pro podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby nebo maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. V tomto oznámení vyslovila iniciativa podezření, že se premiér těchto trestných činů dopustil v součinnosti s dalšími osobami z jeho okolí, např. ředitelkou sekretariátu Janou Nagyovou, nyní Nečasovou.Toto trestní oznámení však ÚOOZ postoupil na obvodní oddělení police Prahy 7, kde bylo bez dalšího vysvětlení po několika týdnech odloženo.

Včera zveřejněný odposlech mezi Petrem Nečasem a Janou Nagyovou dává podezřením formulovaným v prvním trestním oznámení úplně jiný rozměr:

„Jsme přesvědčeni, že dosud známé informace odůvodňují podezření, že mohlo dojít v souvislosti s vyhlášením amnestie dne 1.1.2013 k závažným trestným činům, a to nejen zneužití pravomoci úřední osoby, ale rovněž přijetí úplatku a podplácení či zločinné spolčení“, říká advokátka Hana Marvanová.

Ve světle těchto skutečností se sdružení VNS rozhodlo podat nové trestní oznámení. Zveřejněný odposlech totiž výrazně zvyšuje důvodnost podezření obsažených v prvním trestním oznámení. „Postup orgánů činných v trestním řízení v souvislosti s prvním trestním oznámením je podivný. Vzhledem k tomu, že inkriminovaný rozhovor proběhl 5. 1. 2013, musela ho ÚOOZ v době podání prvního oznámení mít k dispozici. Můžeme jen doufat, že na toto nové trestní oznámení bude reagovat s větší mírou urgence“, podotkl Jaroslav Kuchař, člen sdružení.