Dnes mě nadzvedla reportáž  Konec tradičních zabijaček – za veřejné hody pokuta 300 tisíc, kterou najdete zde. Musím se jasně ohradit proti zkreslení reality. Naprosto nepřesný a tendenční článek, který dává za vinu EU, že zakázala porážky mimo jatky a domácí porážky. Jakoby zlý Brusel nařídil něco ohavného. Jako veterinář, který hygienu masa dělal mnoho let, jen žasnu, jak se dají fakta totálně překroutit.

Veterinární zákon porážky jatečných hospodářských zvířat samozřejmě upravuje už velice dlouho, protože potravina živočišného původu je vždy rizikem pro alimentární nákazu. Navíc jde i o otázku ochrany zvířat proti týrání. Pokud probíhaly  "veřejné porážky prasat", pak byly nelegální už před 1.1.2012. To nám nemusely nařizovat evropské orgány, ale hygienická pravidla, která platí léta a mají svoje vědecké i praktické odůvodnění.

Dříve se takovéto porážky dělávaly, ale že by veřejně to nevím. A i kdyby, není to tak dávno, co se na vesnici přikládaly pijavice, topila se koťata a zvířata byla celoročně uvázána na řetězu. Domácí porážky i pro široké příbuzenstvo se dělaly a dělají, ale určitě ne v červenci, to ať se pan starosta nezlobí, říká si o pěkný …průjem. Přinejlepším.

Není to jediný článek tohoto druhu, např. zde a asi i jinde najdete obdobné a ještě více vygradované nepřesnosti, ale veřejnoprávní médium by se snad mělo od komerčního lišit objektivitou a profesionalitou.

Dodávám k druhému článku, že je domácí zvíře nikoli zvěř, zvěř běhá po lese. O domácí porážky je třeba požádat jen u skotu, tady to vyznívá, že vždy, např. i u prasat, což není pravda. Je evidentní, že slova Dr. Váni jsou vytržena z kontextu, věty pokráceny a tím překrouceny.

Takovýmito hloupostmi v médiích pak lidi nabývají dojmu, že Brusel chce blbosti a veterináři taky. Něco tak tendenčního jsem mimo politiku dlouho nečetl, naposledy snad, že EU zakázala nafukovací balónky. To snad už není náhoda, že se takovéto bláboly šíří médii. Že i z ČT, je pro mě hlubokým zklamáním.

Pak se nedivme, že se v politických zprávách z ČT dozvíme, že člen TOP09 přeběhl na kandidátku KDU-ČSL. Přitom Vojtěch Stříteský členem topky vůbec nebyl a není. Tak se vytváří panika, bludy a umělé aféry. Nový pan ředitel ČT Dvořák, má co dělat…

 

Zdroj: http://ceskamedia.cz/media/hydepark/421019/verejnopravni-medium-by-melo-byt-symbolem-objektivity-nebo-ne