Mechanické končetiny robotů nebo osob po amputaci ruky či nohy by mohly v budoucnu vnímat teplotu i tlak jako normální tělo. Lidstvo k takové možnosti opět přiblížili vědci z Coloradské univerzity v Boulderu, kteří ze speciálního polymeru a nanočástic stříbra vyrobili téměř plnohodnotnou náhradu lidské kůže. Takzvaná e-kůže je navíc recyklovatelná a má schopnost hojení.


„Má to dost široké využití. V určitém smyslu umožňujete smyslové vnímání jinak pasivním systémem,“ řekl časopisu Newsweek vedoucí vědeckého týmu Jianliang Xiao.

Nejnovější elektronická kůže je v podstatě tenoučkým filmem vybaveným senzory, které dokáží měřit tlak, teplotu, vlhkost a proudění vzduchu, popisuje článek uveřejněný v časopise Science Advances. Materiál je vyroben ze tří komerčně dostupných sloučenin spojených do struktury potažené stříbrnými nanočásticemi.

„Když je e-kůže roztržena vpůli, přidání tří sloučenin do 'rány' jí umožní zahojit se opětovným navázáním vazeb mezi dvěma stranami. Struktura se tak obnoví a e-kůže je jako nová. Pokud je příliš poškozena, stačí ji uložit do roztoku , který ji rozpustí, aby materiál mohl být použit pro výrobu nové,“ vysvětluje web The Verge.

Podle autorů výzkumu by mohla elektronická kůže například umožnit případným robotickým opatrovatelkám rozpoznat, kdy má dítě horečku.

„Když je dítě nemocné, robot se ho jednoduše může dotknout prstem a zjistit, jaká je jeho teplota,“ řekl Xiao.