Čína a Rusko si berou na mušku americký dolar. A jak se často stává u důsledných zpráv ve Spojených státech a na Západě, zdá se, že si toho nikdo nevšiml a ani ho to nezajímá. (Foto: Flickr)

Od začátku roku jsem psal o možnosti, že Rusko a Čína zpochybní status amerického dolaru jako světové rezervy. Nyní se to děje.

Pro ty, kdo dávají pozor, by nemělo být žádným překvapením, že Rusko a Čína posilují své hospodářské vazby uprostřed pokračujících západních sankcí vůči Rusku v důsledku války na Ukrajině.

Co však může některé lidi překvapit, je skutečnost, že Rusko a země BRICS, zahrnující Brazílii, Rusko, Indii, Čínu a Jihoafrickou republiku, oficiálně pracují na své vlastní „nové globální rezervní měně“, uvedla koncem června RT. Zdálo se, že si toho nikdo ani nevšiml.

„Otázka vytvoření mezinárodní rezervní měny založené na koši měn našich zemí se rozpracovává,“ řekl Vladimir Putin minulý měsíc na podnikatelském fóru BRICS.

A protože Rusko bylo samozřejmě odříznuto od systému SWIFT, spojuje se také s Čínou a zeměmi BRIC, aby vytvořilo „spolehlivé alternativní mechanismy pro mezinárodní platby“ s cílem „snížit závislost na západním finančním systému“.

Rusko mezitím podniká i další kroky k posílení spojenectví mezi zeměmi BRIC, včetně přesměrování obchodu do Číny a Indie, uvádí CNN:

Prezident Vladimir Putin ve středu prohlásil, že Rusko přesměrovává obchod ke „spolehlivým mezinárodním partnerům“, jako jsou Brazílie, Indie, Čína a Jihoafrická republika, protože Západ se snaží přerušit hospodářské vazby.

„Aktivně se zabýváme přeorientováním našich obchodních toků a zahraničních ekonomických kontaktů na spolehlivé mezinárodní partnery, především na země BRICS,“ řekl Putin ve svém úvodním videoposelství k účastníkům virtuálního summitu BRICS.

Ve skutečnosti se „obchodní výměna mezi Ruskem a zeměmi BRICS za první tři měsíce letošního roku zvýšila o 38 % a dosáhla 45 miliard dolarů“, uvádí se ve zprávě. Mezitím prodej ruské ropy do Číny dosáhl během jara letošního roku rekordních čísel a odsunul Saúdskou Arábii na pozici hlavního dodavatele ropy do Číny.

„Společně s partnery z BRICS vyvíjíme spolehlivé alternativní mechanismy mezinárodního vypořádání,“ uvedl Putin.

China is buying more Russian oil than ever, but that doesn't mean that  Putin has total loyalty | Fortune

Putin pokračoval a minulý měsíc prohlásil: „Kontakty mezi ruskými podnikatelskými kruhy a podnikatelskou komunitou zemí BRICS se zintenzivnily. Probíhají například jednání o otevření indických obchodních řetězců v Rusku [a] zvýšení podílu čínských automobilů, zařízení a hardwaru na našem trhu.“

V červnu Putin rovněž obvinil Západ z ignorování „základních principů [tržní] ekonomiky“, jako je volný obchod. „Podkopává obchodní zájmy v globálním měřítku, což negativně ovlivňuje blahobyt lidí v podstatě všech zemí,“ řekl.

Podle červnového zápisu agentury Bloomberg prezident Si zopakoval Putinovy pocity:

„Politizace, instrumentalizace a vyzbrojování světové ekonomiky s využitím dominantního postavení v globálním finančním systému k bezohlednému uvalování sankcí by pouze poškodilo ostatní, stejně jako poškodilo sebe sama, a lidé na celém světě by tak trpěli. Ti, kdo jsou posedlí pozicí síly, rozšiřují své vojenské spojenectví a usilují o vlastní bezpečnost na úkor ostatních, se dostanou pouze do bezpečnostní hádanky.“

Tento vývoj zjevně podporuje mé dlouholeté přesvědčení, že se blíží zavedení globální rezervní měny kryté zlatem, o čemž píšu již několik měsíců.

Jsem také ohromen tím, že nikoho zřejmě nezajímá, že možná dochází k největší změně na globálním makroekonomickém hřišti za poslední půlstoletí.

Jistě, v kontextu konfliktu na Ukrajině se tato zpráva může zdát jako svého druhu „paralela“, což může vést k tomu, že ji média a finanční svět budou bagatelizovat. Ale dejte tuto informaci ven samostatně, bez kontextu – že probíhá koordinovaná globální výzva americkému dolaru – a byla by to největší zpráva za poslední desetiletí. Představte si, že by to Čína a Rusko vypustili jen tak z ničeho nic? Nezapomeňte, že obě země na této situaci pracují a připravují se na ni už léta.

Chci říct, svatá prostoto, podívejte se na ruské státní pokladny držené už v roce 2018:

Russia's dollar reserves likely shifted to swaps after it dumped Treasuries

As I’ve noted before, Russia was also increasing its holdings of gold over the same period:

Jak jsem již dříve poznamenal, Rusko ve stejném období rovněž zvyšovalo své zásoby zlata:

A tento titulek vyšel v roce 2020, jen několik měsíců před ruskou invazí na Ukrajinu

Myslí si někdo, že je to náhoda?

Nikkei v té době napsal:

Dedolarizace je pro Rusko a Čínu prioritou od roku 2014, kdy začaly rozšiřovat hospodářskou spolupráci po odcizení Moskvy od Západu kvůli anexi Krymu. Nahrazení dolaru v obchodním vypořádání se stalo nutností, aby se obešly americké sankce vůči Rusku.

Ergo se mi zdá, že země BRIC přesně chápou, v jak nejisté finanční situaci se Spojené státy – a náš dolar – nacházejí. Navzdory nedávnému posílení dolaru jsou tyto národy uprostřed několik desetiletí trvajícího plánu na de-dolarizaci. Ještě před začátkem konfliktu na Ukrajině Čína i Rusko hromadily zásoby zlata a pracovaly na denominaci transakcí mimo americký dolar. Bylo to další „tajemství“, které bylo na veřejnosti.

Vzpomínáte si, jak „šílený“ byl tento titulek před pouhými šesti měsíci, kdy jsem ho předpověděl poprvé?

Všichni mi říkali, že je to přitažené za vlasy. Dnes už to tak moc není.

Mezitím se od konference BRIC vazby mezi Ruskem a Čínou nadále utužují, Japonsko tento týden dokonce varovalo před „posilováním vojenských vazeb“ této dvojice – ve stejné době Čína pečlivě kontrolovala plánovanou cestu předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wan.

Japonsko tento týden uvedlo:

„V důsledku současné agrese je možné, že národní síla Ruska ve střednědobém až dlouhodobém horizontu poklesne a vojenská rovnováha v regionu a vojenská spolupráce s Čínou se může změnit.

V blízkosti Japonska učinilo Rusko kroky k posílení spolupráce s Čínou, například prostřednictvím společných letů bombardérů a společných plaveb válečných lodí za účasti ruské a čínské armády, a také kroky k tomu, aby tato vojenská spolupráce byla prezentována jako strategická koordinace.“

Japonsko uvedlo, že toto sladění mezi oběma zeměmi „musí být i v budoucnu pečlivě sledováno“.

Zatímco se v zákulisí roztáčí ekonomické soukolí, Čína se také stává vůči Tchaj-wanu čím dál tím opatrnější. Podle CNN „v posledních měsících mnohokrát vyslala válečná letadla do identifikační zóny protivzdušné obrany Tchaj-wanu, kterou sama vyhlásila,“ a nedávno před plánovanou návštěvou Nancy Pelosiové naznačila myšlenku bezletové zóny nad Tchaj-wanem.

Prezident Biden se tento týden vyjádřil k plánům Pelosiové na cestu a uvedl: „Armáda si myslí, že to v tuto chvíli není dobrý nápad. Ale nevím, v jakém je to stavu“.

Jsme si jisti, že Pelosiová nakonec stejně pojede. Nezapomeňte, že jde o tutéž ženu, která při šíření Covidu do USA tančila v čínské čtvrti, aby dokázala, že není rasistka.

Zdroj: uoththeraven.substack.com