Klíčovou světovou měnou zůstane dolar de facto ještě dlouho – je třeba si uvědomit, že takové operace jako v Rusku, kdy americká měna zcela zmizí z národního „koše“, jsou poměrně vzácné. (Foto: Flickr)

V rozhovoru pro agenturu Prime promluvil o tématu vedoucí oddělení analytického výzkumu na Vysoké škole finančního managementu Michail Kogan.

Faktem podle odborníka zůstává, že dolar se postupně objevuje stále méně v obchodních transakcích mezi zeměmi – ty dávají přednost obchodním transakcím ve svých vlastních měnách.

„Je třeba také poznamenat, že nástup eura a postupné posilování jüanu jako druhé až třetí světové měny v mezinárodních rezervách byly události, které vážně ovlivnily dominantní postavení dolaru,“ dodává.

Jestliže dříve americká měna vlastně neměla konkurenci, protože obrat v librách, jenech, německých markách a jüanech byl poměrně malý, nyní situace umožňuje eurozóně a Číně počítat s tím, že v příštích 50 letech vytlačí dolar z prvního místa ve světovém obratu.

Výrazným projevem této teze je podle finančníka obchodní válka USA s Čínou a Evropou, která v roce 2017 okamžitě oslabila kurz jüanu a eura vůči dolaru o 20 %.

To je přímý důkaz toho, že se USA cítí ohroženy jinými státy a snaží se ze všech sil rozšířit svou dominanci. Dalším důkazem je růst dolaru vůči ostatním měnám v době krize, neboť právě v americké zúčtovací jednotce a amerických státních dluhopisech hledají obchodníci a investoři bezpečný přístav v době jakýchkoli významných změn ve světě, ať už se jedná o pandemii nebo hypoteční krizi v roce 2008.

„Přesto je třeba přijmout fakt, že dominance jednoho státu na globální finanční scéně nemůže trvat věčně, a je pravděpodobné, že se jüan v nadcházejících desetiletích stane klíčovou globální měnou – mnoho států v něm vidí důstojnou alternativu k americké měně,“ uzavřel Kogan.

Snížení dolarových vkladů

Ruské ministerstvo financí podstatně změní strukturu Fondu národního bohatství. Sníží v něm úroveň dolaru do nuly, uvedl ministr financí Anton Siluanov na brífinku v rámci Petrohradského ekonomického fóra.

Dolar bude nahrazen vklady v eurech, zlatem a čínským jüanem, jejich podíl vyroste o 5 %. Podíl eura tak bude činit 40 %, jüan bude mít 30 %, zlato 20 %, dále britská libra a japonský jen budou mít každý po 5 %. Podle slov ministra k tomu dojde v dohledné době – v průběhu jednoho měsíce.

Prohlášení ruského ministra financí okomentoval tiskový mluvčí prezidenta Dmitrij Peskov. Zmínil, že proces dedolarizace je už nyní vidět prostým okem.Valutová struktura ruského Fondu národního bohatství se již měnila v únoru. Tehdy do ní byl zařazen jüan (15 %) a jen (5 %), přičemž dolarovou a eurovou část snížili ze 45 % na 35 %. To bylo provedeno pro zvýšení rentability a diverzifikaci investičních rizik.

Kromě toho na konci minulého měsíce ruský prezident Vladimir Putin podepsal federální zákon, který umožňuje umístění prostředků Fondu do drahých kovů, v květnu potom vláda garantovala možnost vkládat prostředky do zlata.

Zdroj: snews.com