Během krize býval Island dáván za příklad jako jeden z nejlepších příkladů toho, co je špatného na bublinách, které pro všechny vytvořili a všem je prodávali. Strana, která byla při tomto debaklu u moci, byla lidmi hromadně zavržena. Ovšem jen o pár let později a vzhledem k tomu, jak si zjevně všechny evropské věci zošklivili, lidé z Islandu právě svrhli úřadující pro-evropskou stranu ve prospěch Strany nezávislosti a Progresivní strany, které vládly během krize. Jak hlásí WSJ, Sociálně demokratická aliance, která dohlížela na ekonomické zotavení a tlačila to k členství v Evropské unii, zažila úpadek podpory, jelikož strach voličstva o osobní finance zastínil schopnost vládnoucí koalice stabilizovat ekonomiku.


Ve spojitosti se sliby těchto dvou stran snížit daně a s hrou na strunu nacionalistického cítění tím vším pak byli Sociální demokraté rozdrceni. Vůdce Progresivní strany nejspíš shrnul názory lidí nejlépe: „ Hlubší integrace s Evropou při jejím „historickém úpadku“ není nezbytně pro Island nejlepší,“ a to, že „ekonomická krize na Islandu a v Evropě nás naučila, jak je důležité kontrolovat svůj vlastní osud .“ Samozřejmě, jako při všech volbách se hodně slibuje; „Slibovali jim modré z nebe a lidé budou možná zklamaní, až uvidí, že ne všechno půjde realizovat.“

Via WSJ,

[quote align="center" color="#999999"]

Islanďané zvolili zpět vůdce, kteří vládli tomuto vzdálenému ostrovnímu národu, když se potopil do ekonomického kolapsu, což signalizuje daleko izolovanější budoucnost této země, která vypadala, že v posledních letech upevňuje vazby s Evropou. Strany Nezávislosti a Progresivní – které v roce 2008 vládly tomuto maličkému nordickému státu, když chabě regulovaný bankovní sektor nahromadil aktiva, která zastínila ekonomický produkt této země – v nedělních volbách urvaly přes polovinu voličů, jak ukazují konečné výsledky publikované v neděli národním vysílačem RUV.

Sociálně demokratická aliance, která dohlížela na ekonomické zotavení a tlačila to ke členství v Evropské unii, zažila úpadek podpory, jelikož strach voličstva o osobní finance zastínil schopnost vládní koalice stabilizovat ekonomiku. Sigmund David Gunnlaugsson, šéf Progresivní strany, v interview tento měsíc řekl, že hlubší integrace s Evropou při jejím „historickém úpadku“ není pro Island nezbytně nejlepší, a že „ekonomická krize na Islandu a v Evropě nás naučila, jak je důležité kontrolovat svůj osud.“

Když tyto dvě strany vytvoří koalici, převezmou kontrolu nad národem, který zůstává silně závislý na několika odvětvích, jako je rybářství a turistika. Ale otevření ekonomiky investorům z vnějšku by mohlo zůstat problémem, kvůli kapitálové kontrole, a snížení daní, jak slíbili, nemusí být snadné. „V současné ekonomické situaci bude těžké daně snížit,“ řekl pan Helgason. „A lze pochybovat, že by nějaký zahraniční investor měl teď zájem o vložení velkých částek peněz do Islandu, když máme přísnou kapitálovou kontrolu a Evropa je zrovna tak v krizi.“

„Opravdu slibovali modré z nebe,“ řekl v neděli Egil Helgason, islandský politický komentátor. „Lidé by mohli být zklamaní, až uvidí, že ne všechno půjde realizovat.“

Při propuknutí krize zavedl Island kapitálovou kontrolu, která některým zahraničním investorům znemožnila dostat své peníze ze země. Ač byla zřízena jako dočasná, tak tato kapitálová kontrola zůstává a patří mezi největší překážky pro opětovné získání mezinárodního zájmu o ekonomiku Islandu. [/quote]

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj:  zerohedge.com