Loni se finský vývojář software Janne Kytömäki prohraboval Android Marketem Googlu, co mají za aplikace pro smarfony, když si povšiml něčeho zvláštního. Tucty těch nejlépe prodávaných aplikací náhle uváděly toho samého, leč nesprávného vydavatele. Bylo to, jako by se z obálek knih Stephena Kinga ztratilo jeho jméno a nahradil je neznámý autor. Kytömäkimu došlo, že pachatelem byl nějaký rychle se šířící malware, a své zjištění vystavil on-line. Google zareagoval promptně. Přepnul málo známým likvidačním přepínačem, který dosáhl na těch více než 250 000 infikovaných smartfonů Android, kde to násilně odstranilo ten zlovolný kód. „Bylo to něco nereálného, když člověk sledoval, jak se to rozvíjí,“ řekl Kytömäki, který dělá aplikace pro tvorbu náhodných čísel (dice simulator). Likvidační přepínače (kill switch) jsou už standardní součástí většiny smartfonů, tabletů a e-readereů. Google, Apple a Amazon, ti všichni už mají schopnost si do těchto zařízení sáhnout, aby vymazali zakázaný obsah, je to ovšem i nástražná mina na soukromí a osobní bezpečnost.

S tím, jak se koncem tohoto roku čeká převálcování trhu operačním systémem Windows 8, dostanou poprvé tento likvidační přepínač i miliony desktopů a laptopů. Microsoft o důvodech, proč tuto schopnost do Windows 8 zabudoval, veřejně nikdy nemluvil, ta se skrývá pod zašifrovaným varováním, které lze z důvodů plynoucích ze zákona či bezpečnostních důvodů vynutit. Tato schopnost byla publikována v široce citované prosincovém článku z Computerworld, kde Microsoft vystavil podmínky použití svých nově prodávaných aplikací, tato schopnost Windows 8 umožní, aby si uživatelé stahovali software z Microsoftem kontrolovaného portálu. Smartfony s Windows stejně jako ty od jejich konkurentů už mají zabudované likvidační přepínače několik let, ačkoliv je mazání software „až tou poslední možností a není to obvyklé,“ říká Todd Biggs, ředitel produktového managementu tržiště Windows Phone.

Microsoft odmítl zodpovědět otázky o likvidačním přepínači ve Windows 8 kromě toho, že řekli, že to bude schopno odstraňovat či měnit aplikace stažené z nového aplikačního obchodu. Jakýkoliv software stažený z flash-disku, DVD či přímo z webu zůstane mimo kontrolu Microsoftu. Zatím je likvidační přepínač nástrojem, který Microsoftu pomůže zabránit masovým infekcím malware. „Pro většinu uživatelů je schopnost dálkově odstraňovat aplikace dobrou věcí,“ říká Charlie Miller, výzkumník z bezpečnostní společnosti Accuvant.

Historie likvidačních přepínačů ve smartfonech a e-readerech poukazuje na to, že je to zbraň, která je pro společnosti, jež ji ukuli, dvojsečná. V roce 2009 si Amazon sáhl k uživatelům Kindles, kterým smazal kopie e-book knih 1984 a Farma zvířat od George Orwella, které vydavatel začal rozprodávat bez nezbytných oprávnění. Vyvolalo to zpětný ráz, co způsobil, že sám generální ředitel Amazonu Jeff Bezos úpěl, že tento krok byl „stupidní, neomalený a byl bolestným odklonem od našich principů.“

Zdráhavost technologických společností stanovit jasně formulované politiky k použití či nepoužití likvidačních přepínačů jen přispívá k děsu před jejich zneužíváním. Obhájci občanských práv a svobody slova už mají starosti, že na technologické společnosti by mohly tlačit vlády, aby ničily software či data z politických důvodů. „Máte tu někoho, kdo má absolutní kontrolu nad mým pevným diskem v míře, jakou jsem nikdy neočekával ani jsem k ní nesvolil,“ říká Eric Goldman, ředitel Právního institutu vysokých technologií při právnické fakultě University Santa Clara v Kalifornii. „Kdyby své moci využívali moudře, mohli by mi opravdu ulehčit život. My však nevíme, budou-li své moci užívat moudře. Ve skutečnosti ani nemusíme vědět, kdy vůbec své moci využívají.“

Hiroshi Lockheimer, vicepresident Googlu pro Androidové inženýrství, řekl, že si tato vyhledávací společnost rezervuje právo používat likvidačního spínače při „opravdu hnusných a opravdu zjevných případech“ výskytu škodlivého software. Biggs z Microsoftu říká, že společnost využila ve svých smarfonech tuto funkčnost pouze u „záležitostí technických a obsahových“. Apple to odmítl komentovat. Amazon na několik zpráv ani neodpověděl.

Jako mnoho dalších z jeho profese i Kevin Mahaffey, spoluzakladatel začínající firmy Lookout ze San Francisca, která dělá bezpečnostní software pro smartfony, vyjádřil ohledně objevení likvidačních spínačů smíšené pocity. „Nástroje k dálkovému odstraňování jsou do velké míry odpovědí na chyby z éry PC,“ řekl. „Zda jde destruktivní pseudonápravu, nebo ne, to nám myslím řekne historie. Lze to provádět dobře, ale my jako průmysl potřebujeme našlapovat velice opatrně. Lze si snadno představit několik anti-utopických budoucností, které by z toho mohly vzejít.“

Jedním z přívrženců je Janne Kytömäki, ten Fin, co odhalil propuknutí malware v Androidech. Říká, že Google vymazáním tohoto malware i bez svolení uživatelů udělal správnou věc. „Jaká byla alternativa?“ říká. „Ponechat ty aplikace instalované na mobilech 200 000 lidí? Je to něco, co se udělat muselo.“

Shrnutí: Likvidační přepínače mohou zlepšit bezpečnost počítačů, ale dělají starosti obhájcům soukromí a svobody slova.

 

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: http://www.businessweek.com/magazine/the-kill-switch-comes-to-the-pc-02162012.html