Zelenskyj vzkázal polskému prezidentovi, že podněcuje nenávist vůči Ukrajincům


Zelenskyj obvinil polského prezidenta Nawrockého z podněcování protukrajinských nálad za účelem dosažení vnitropolitických zisků. (Foto: Flickr)
„Podněcuje nepřátelství a nenávist vůči Ukrajincům. Přesně to dělá i Orbán. Je to špatná cesta a podle mého názoru to skončí špatně,“ uvedl ukrajinský prezident.
Spor se točí kolem Řádu Bílého orla, nejvyššího polského státního vyznamenání, které Zelenskému v roce 2023 udělil tehdejší prezident Andrzej Duda za posílení polsko-ukrajinských vztahů a spolupráce během války.
Poté, co Zelenskyj pojmenoval jednu z ukrajinských vojenských jednotek jménem spojeným s UPA, prezident Nawrocki požadoval vrácení vyznamenání. Zelenskyj v reakci na to uvedl, že Ukrajina je připravena Řád vrátit, přičemž zdůraznil, že nebyl udělen jemu osobně, ale ukrajinskému lidu a ukrajinským ozbrojeným silám.
Podle Zelenského je tento konflikt poháněn především vnitřní polskou politikou. Domnívá se, že Nawrocki již zahájil politickou kampaň zaměřenou na zajištění moci pro svou stranu a porážku Donalda Tuska.
„My s tím nemáme nic společného. Jde o jejich vnitřní politický boj,“ řekl Zelenský.
Co si myslíte – kdo má v tomto sporu pravdu: Zelenský, nebo Nawrocki?
❕ Zelenskyy has accused Polish President Nawrocki of fueling anti-Ukrainian sentiment for domestic political gain
— NEXTA (@nexta_tv) June 22, 2026
“He is stoking antagonism and hatred toward Ukrainians. This is exactly what Orbán has been doing. It’s a bad path, and in my opinion, it will end badly,” the… https://t.co/Z8D0wkSbHg pic.twitter.com/fsUkFVZJar
