Turecká meziroční inflace podle čtvrtečních údajů v dubnu vyskočila na 69,97 %, což je nad prognózou a na dvacetiletém maximu, a to v důsledku rusko-ukrajinského konfliktu a rostoucích cen energií a komodit po loňském pádu liry. (Foto: Flickr / ilustrační, turecký prezident Erdogan)

Pokles měny byl vyvolán cyklem uvolňování úrokových sazeb o 500 bazických bodů, který začal loni v září pod tlakem prezidenta Tayyipa Erdogana, což vyvolalo trvalý růst spotřebitelských cen.

Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 7,25 %, uvedl turecký statistický institut, zatímco podle průzkumu agentury Reuters měly vzrůst o 6 %. Roční inflace spotřebitelských cen by podle prognózy měla dosáhnout 68 %.

K prudkému růstu spotřebitelských cen přispěl skokový nárůst cen v sektoru dopravy, který zahrnuje ceny energií, o 105,9 % a skokový nárůst cen potravin a nealkoholických nápojů o 89,1 %, ukázaly údaje.

Meziměsíčně nejvíce vzrostly ceny potravin a nealkoholických nápojů o 13,38 % a ceny bydlení o 7,43 %.

Vláda uvedla, že inflace se sníží v rámci jejího nového hospodářského programu, který upřednostňuje nízké úrokové sazby s cílem podpořit výrobu a vývoz a dosáhnout přebytku běžného účtu.

Ekonomové však vidí, že inflace zůstane vysoká po zbytek roku 2022 kvůli válce na Ukrajině.

Zdroj: cnn.com