Ve chvíli, kdy Švédsko spolu s Finskem usiluje o vstup do NATO, přičemž tento proces se zastavil kvůli námitkám Turecka, švédská vláda oznámila, že plánuje dodat „asi“ 10 tanků Leopard 2 a protiletadlových systémů na Ukrajinu. (Foto: Flickr)

„Rozhodli jsme se dodat Ukrajině švédské tanky Leopard 2,“ uvedl premiér Ulf Kristersson na tiskovém brífinku při příležitosti ročního výročí války. Ministr obrany Pal Jonson v návaznosti na to potvrdil, že bude odesláno „asi deset“ tanků, a byly označeny jako modely Leopard 2A5„.

Vláda rovněž pomohla, že v rámci balíčku budou dodány protiletadlové raketové systémy IRIS-T a HAWK. Dodávky budou koordinovány s Německem poté, co se koncem ledna Washington i Berlín společně dohodly, že v rámci válečného úsilí umožní přesun západních tanků na Ukrajinu.

Úřad švédského premiéra dále uvedl, že nové dodávky pomohou Ukrajině „vyhrát válku“ poté, co se Stockholm rozhodl připojit k „rodině Leopardů“…

A přesto, stejně jako ostatní evropské země, které přímo podporovaly Kyjev, má Švédsko vlastní problémy s udržením domácí obranné připravenosti a schopností, jak podrobně uvádí Breaking Defense:

Nově zveřejněná výroční zpráva švédských ozbrojených sil za rok 2022 uvádí řadu operačních a průmyslových potíží, kterým skandinávská země čelí, mezi něž patří nedostatky v dodavatelském řetězci a krize pilotů, která způsobila pokles letových hodin stíhaček Gripen o téměř 12 procent oproti roku 2021.

Napříč rokem 2022 vedla válka na Ukrajině a nedostatek dodavatelů přímo k potížím s údržbou vojenského vybavení a ke vzniku „velkých odchylek v dodávkách“, jako je například zpoždění nového plavidla pro signální zpravodajství HSwMS Artemis, uvádí zpráva.

Mezitím Rusko pravděpodobně bude i nadále vyvíjet tlak na Turecko, aby zůstalo pevné ve svém odhodlání blokovat vstup Švédska do NATO.

Švédsko však zůstává optimistické a švédský ministr zahraničí Tobias Billström tento týden na otázku ohledně vstupu do NATO pro televizi CNBC uvedl, že „samozřejmě, že se to“ skutečně stane.

„Máme přece 28 členských států z 30, které jsou již členy NATO a které již ratifikovaly přihlášky Švédska a Finska. Takže ano, samozřejmě, je to jen otázka času,“ řekl Billström. Zdá se však, že Turecko není blíže k udělení souhlasu, a Finsko dokonce nedávno naznačilo, že je připraveno vstoupit i bez Švédska.

Zdroj: breakingdefense.com